Z życia wzięte

Gonty bitumiczne to jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów pokryć dachowych stosowanych w domach mieszkalnych. Choć najczęściej kojarzone są z tradycyjnym amerykańskim domem w stylu "ranczo", można je stosować niemal w każdym klimacie i stylu architektonicznym. Są niedrogie, łatwe w montażu i konserwacji oraz dostępne w szerokiej gamie kolorów i materiałów. Gonty bitumiczne są wykonane z włókna szklanego umieszczonego pomiędzy asfaltem a granulatem ceramicznym. Asfalt działa jako środek hydroizolacyjny, a granulki ceramiczne chronią gont przed promieniowaniem UV. Większość producentów udziela na swoje produkty od 20 do 30 lat gwarancji.

Gont bitumiczny to popularny rodzaj produktów, wykorzystywanych do pokryć dachowych, ponieważ jest uniwersalny. Praca z gontami jest łatwa, więc ich montaż nie przysporzy nam problemu, a ważną kwestią jest też ich trwałość. Dach wykonany z użyciem gontu to solidna powierzchnia, która zapewni nam ochronę przed deszczem, wiatrem i słońcem. A i w niskich temperaturach gonty bitumiczne radzą sobie świetnie.

Struktura gontu bitumicznego. Trwały produkt, który, ze względu na swoją budowę doskonale sprawdza się na dachach

Gont bitumiczny składa się z kilku warstw:

Włókno szklane: materiał podstawowy, zwykle tkany z włókien szklanych, który zapewnia wytrzymałość i utrzymuje gont razem. Mata z włókna szklanego jest zanurzana w gorącym asfalcie, który działa jako środek hydroizolacyjny, a następnie pokrywana granulatem ceramicznym w celu ochrony gontu przed promieniowaniem ultrafioletowym. 

Asfalt: kej, który trzyma całość razem (dosłownie). Warstwa asfaltu jest nakładana w fabryce na matę z włókna szklanego.

Posypka: zazwyczaj wykonane z ceramiki lub kamienia i dodawane w celu ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Nadają też gontom kolor i fakturę.

Gonty bitumiczne występują w kilku różnych odmianach, w tym:

Gonty trójpołaciowe: są to płaskie, prostokątne gonty ze szczelinami wyciętymi w dolnej części w celu stworzenia wrażenia wielu zakładek. Jest to najprostsza i najtańsza opcja do zastosowań domowych.

Gonty pasmowe: nazywane również jednoczęściowymi lub trójpłatowymi, wyglądają jak pojedyncze kawałki łupka ułożone obok siebie i lekko zachodzące na siebie, choć w rzeczywistości są jednym kawałkiem. Są cieńsze i bardziej elastyczne niż inne rodzaje gontów asfaltowych, dzięki czemu łatwiej się z nimi pracuje podczas montażu.

gont7

Gont bitumiczny – zalety pracy z gontem. Niezbędne cechy, dzięki którym wykorzystamy gont bitumiczny jako idealny rodzaj podłoża dachu

Gonty bitumiczne mają wiele zalet:

Są łatwe w montażu i naprawie. Gonty bitumiczne to jeden z najłatwiejszych w montażu rodzajów dachów dla majsterkowiczów – w wielu przypadkach nie są nawet potrzebne gwoździe, ponieważ ich ciężar wystarcza do utrzymania ich na miejscu do czasu, gdy będzie można zamontować pozostałe elementy. Ułatwia to również ich naprawę i wymianę w razie potrzeby.

Gonty bitumiczne są trwałe i mogą służyć przez 20 lat lub dłużej. Są odporne na ogień i wiatr, ale mogą ulec zniszczeniu pod wpływem nadmiernego nasłonecznienia, alg, grzybów, śniegu lub lodu.

Powłoka asfaltowa zapewnia wodoszczelność i ognioodporność, chroniąc gont przed pękaniem i niszczeniem z upływem czasu. Granulki mineralne odbijają światło ultrafioletowe i nadają gontowi kolor.

Mata spodnia może być wykonana z włókien szklanych lub celulozowych, które zapewniają gontowi wytrzymałość.

gont8

Gont bitumiczny – montaż. Jak układać gonty, aby zyskać trwałe podłoże?

Na wierzchu podkładu dachowego, na okapie, zostanie zamontowana osłona przeciw lodowcowa i przeciwwodna. Jest to membrana, która zapobiega przeciekaniu wody przez dolną krawędź gontów.

Następnie należy zainstalować obróbkę krawędzi okapu wzdłuż krawędzi okapu i krawędzi natarcia. Krawędź okapowa zapewnia czyste wykończenie krawędzi dachu. Pomaga także zapobiec zdmuchiwaniu gontów i zapewnia ochronę przed wnikaniem wody w newralgicznym miejscu styku pokrycia dachowego i ściany obwodowej. Należy przymocować ją za pomocą ocynkowanych gwoździ co 30 cm.

Kolejno należy zamontować obróbkę krawędzi okapowej wzdłuż dwuspadowego końca dachu. Krawędź okapowa zapobiega przedostawaniu się wody pod następną warstwę gontów, chroniąc deskę czołową i podbitkę.

Konieczny jest montaż kolejnej warstwy osłony przeciw lodowcowej i przeciwwodnej nad okapem, aby zwiększyć ochronę przed wnikaniem wody. Później trzeba ułożyć papę na całej powierzchni dachu, zaczynając od długiego kawałka przy dolnej krawędzi linii dachu, nakładając na siebie kolejne warstwy w miarę wzrostu. Pokryć wszystkie obszary, w tym kosze (miejsce, w którym stykają się dwie płaszczyzny dachu). Przybić wszystkie luźne końce i przyciąć nadmiar papy.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/