Czy wiesz, że...

Ładowarki teleskopowe dzielą się na dwa typy – sztywne i obrotowe. Różnią się między sobą budową oraz zastosowaniem, ale łączy je kilka podstawowych zalet. O jakich zaletach mowa? Gdzie można wykorzystywać ładowarki teleskopowe? Dlaczego stają się tak popularne? I czy mają jakiekolwiek wady?

Ładowarki teleskopowe kupowane są przez firmy działające w różnych branżach. Najczęściej można je spotkać na placach budowy i w dużych gospodarstwach rolnych, ale nie tylko. Ładowarki wykorzystują również przedsiębiorstwa komunalne, pracujące w przemyśle drzewnym, w portach morskich oraz na lotniskach. Z czego wynika popularność tych urządzeń?

Ładowarki teleskopowe - uniwersalność

Przede wszystkim z ich uniwersalności. Trudno znaleźć bardziej wielozadaniową maszynę niż ładowarka teleskopowa. Wszystko za sprawą osprzętu dodatkowego, który można bez problemu dokupić. Dzięki niemu ładowarkę da się zamienić w kosiarkę do trawy, zamiatarkę, pług, siewnik, urządzenie do transportu bel lub palet, żurawik, podnośnik z platformą roboczą, wciągarkę, a nawet agregat uprawowy. Co ważne, ładowarki mogą mieć napęd 4x4, dlatego wybrane modele nadają się do pracy nawet w wyjątkowo wymagającym terenie, w tym na wzniesieniach.

Bardzo dużą zaletą w przypadku tego typu maszyny jest brak konieczności posiadania odrębnych uprawnień pozwalających na obsługę np. wózka jezdniowego, ciągnika rolniczego czy podnośnika koszowego – tu wystarczą uprawnienia na wózki jezdniowe IWJO.

Gdzie kupić ładowarki teleskopowe obrotowe lub sztywne? Sprawdź ofertę producenta: https://www.magnith.pl

Możliwość podnoszenia różnych rodzajów ładunków

Wspomniany osprzęt dodatkowy pozwala na transport różnego rodzaju towarów. Mogą to być zarówno ziemia, jak i żwir, piach, gruz, palety, worki big-bag, beton, szkło, płyty, opony, rury czy bele siana. W zależności od potrzeb da się dobrać elementy o niewielkim lub bardzo dużym udźwigu. Np. na rynku dostępne są widły o udźwigu od 2,5 t do nawet 35 t oraz haki od 6 t do 50 t.

Przenoszenie takich ładunków jest możliwe dzięki bocznym podporom stabilizacyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że modele maszyn mają różne udźwigi i wysokości podnoszenia. Inne parametry uzyskują ładowarki sztywne, a inne ładowarki obrotowe, w których kabina operatora obraca się o 360 stopni w stosunku do platformy.

Udogodnienia w ładowarkach teleskopowych

Dodatkowo, nowoczesne ładowarki teleskopowe pełne są udogodnień, które nie tylko ułatwiają pracę, lecz także czynią ją bardziej komfortową. Mowa m.in. o ogrzewaniu i klimatyzacji, filtracji powietrza w kabinie eliminującej ryzyko podczas działania w zanieczyszczonym środowisku, regulowanej kolumnie kierownicy, zestawie głośnomówiącym, porcie USB do ładowania telefonu czy dużym ekranie dotykowym. Oprócz tego w ładowarkach montuje się także systemy poziomowania maszyny na kołach, które pozwalają na bezpieczną pracę bez względu na typ terenu, trzy tryby jazdy oraz systemy rozpoznawania osprzętu dostosowujące ograniczenie udźwigu do konkretnego osprzętu.

A co z wadami?

Czy ładowarki teleskopowe mają jakieś wady? W zasadzie tylko jedną – cenę. Niektóre firmy nie chcą wydawać tak dużych pieniędzy na zakup maszyny, zwłaszcza jeżeli planują jej używać np. tylko przez kilka miesięcy. Tu dobrym rozwiązaniem będzie najem długoterminowy, w ramach którego można korzystać z ładowarki i nie przejmować się jej serwisowaniem.