Czy wiesz, że...

Dobór części do naszego ukochanego jednośladu nie należy do prostych zadań. Sposób ich poszukiwania zależy od wielu czynników – czy będzie to typowy przegląd wiążący się z wymianą eksploatacyjnych materiałów, czy może powypadkowa naprawa lub tuning. Zwykle wiąże się to z niemałym wysiłkiem – chcemy kupić elementy dopasowane do modelu naszego pojazdu, jednocześnie nie przepłacając. Jak się jednak okazuje, części do motocykla wcale nie muszą być drogie!

Układ paliwowy

Do prawidłowej pracy motocykla niezbędne jest dostarczenie mu paliwa – powinno być ono odpowiednio czyste, żeby brud nie wpłynął negatywnie na właściwości elementów w jednośladzie. Za czyszczenie paliwa odpowiadają filtry. Dostępne są także filtry powietrza, których zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń przed dotarciem powietrza do cylindrów, jak i filtry oleju – to niezwykle ważny element, gdyż brud w oleju może negatywnie wpływać na działanie układu, co z kolei może doprowadzić do jego uszkodzenia. Wymiana filtrów pomaga utrzymać układy jednośladu w odpowiednim stanie.

Konieczność wymiany elementów w naszym motocyklu może być problematyczna – poszukiwania części dopasowanych do modelu naszego pojazdu, które nie wiążą się z wysokim kosztem finansowym mogą trwać bardzo długo. Na szczęście części motocyklowe w sklep.abcmotoru.com.pl wyróżniają się atrakcyjnością cenową – zaoszczędź czas i pieniądze!

Układ chłodzenia

Spalanie paliwa oraz tarcie między poszczególnymi elementami generują ciepło, które rozchodzi się na elementy silnika – aby zniwelować ten niepożądany efekt, w jednośladach znajduje się układ chłodzenia. Niestety, jeśli układ w naszym motocyklu charakteryzuje się słabą wydolnością, niektóre jego elementy mogą wymagać wymiany. Przyczyny można szukać między innymi w nieszczelności, uszkodzeniu czy niedrożności chłodnicy, niesprawnym termostacie, popsutej pompie czy uszkodzonej uszczelce pod głowicą. 

Układ napędowy

Wśród zadań układu napędowego możemy wymienić zapewnienie płynnego przyspieszenia. To swego rodzaju esencja jazdy na jednośladzie, dlatego należy zadbać o doskonały stan tego elementu w naszej maszynie. 

Jakie oznaki wskazują, że należy wymienić zębatki oraz łańcuch? Jest to niezbędne, gdy podczas regulacji naciągu nie możesz uzyskać odpowiedniego naprężenia. Dodatkowo, nie ominie Cię wymiana tych elementów, jeśli wystąpiło ich uszkodzenie mechaniczne bądź korozja. Warto przy tym pamiętać, że lepiej wymienić kompletny układ napędowy, to znaczy łańcuch i zębatki, gdyż w innym wypadku zepsuta część doprowadzi do problemów z innymi podzespołami.

Układ wydechowy

Układ wydechowy odpowiada za prawidłowe odprowadzanie spalin z silnika, jak i zmniejszenie poziomu hałasu wydobywającego się z silnika. Niekiedy niezbędna może okazać się wymiana wszystkich jego elementów, natomiast w innych przypadkach sprawdzi się tłumik typu slip-on. 

Pozostałe części

Niezwykle ważnymi elementami jest także elektryka i oświetlenie, a także silnik. Warunkiem niezbędnym, aby poruszać się po drodze jest również sprawny układ hamulcowy – koniecznie kontroluj stan oraz grubość klocków, tarcz hamulcowych oraz przewodów hydraulicznych hamulcowych. Pamiętaj, aby nie zwlekać z ich wymianą!

Jak jeszcze możesz zaoszczędzić?

Aby zaoszczędzić odrobinę pieniędzy, niektóre części w motocyklu możemy wymienić samemu. Wśród najłatwiejszych elementów do samodzielnej wymiany można wymienić filtr powietrza – warto jednak pamiętać, że może stanowić to dość czasochłonną czynność, gdyż w niektórych modelach jednośladów konieczne jest usunięcie innych części, by dostać się do filtra. Sytuacja wygląda podobnie przy wymianie płynu chłodzącego – możemy dokonać tego samodzielnie, choć będziemy musieli poświęcić na to odrobinę czasu. Samemu możesz wymienić również świece zapłonowe – potrzebny jest to tego specjalny klucz, którym trzeba posługiwać się wyjątkowo ostrożnie.

Jeśli posiadasz trochę cierpliwości i umiejętności, możesz wymienić również kilka innych elementów – nie ma potrzeby, abyś udawał się z tym do mechanika. Zmiana niedziałających żarówek czy wyrównanie ciśnienia w oponach to czynności względnie proste, których nie musisz się obawiać!