Zdrowie

Zła dieta, palenie papierosów, brak ruchu, stres to czynniki przyczyniające się do problemów kardiologicznych, które w obecnych czasach są prawdziwą plagą. Według danych raportu Umieralność w 2021 roku przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny aż 35% zgonów w Polsce spowodowanych było chorobami układu krążenia. Coraz młodsze osoby cierpią z powodu dolegliwości związanych z sercem. Czy można zminimalizować ryzyko wystąpienia schorzeń sercowych i w jaki sposób zadbać o odpowiednią profilaktykę, by jak najdłużej cieszyć się witalnością?

Odpowiednia dieta

Odpowiednio zbilansowany jadłospis zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Należy ograniczyć do minimum sól, cukier, nasycone kwasy tłuszczowe, produkty wysokoprzetworzone. Ważny jest też sposób obróbki termicznej pożywienia. Smażenie nie jest polecaną formą przygotowywania posiłków. Dieta powinna być bogata w świeże warzywa – szczególnie ważne są te zielone bogate w sporą dawkę kwasu foliowego, który zalecany jest przy profilaktyce przeciwzawałowej. Warto też sięgać po owoce m.in. jabłka, które zawierają przeciwzapalną i przeciwzakrzepową kwercetynę, a także należy urozmaicić menu w zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3, tłuste ryby morskie, chude drobiowe mięso w ograniczonej ilości, kupowane ze sprawdzonych źródeł, a także pełnoziarniste produkty i nabiał, jeśli nie jest pełnotłusty.

Zdrowy tryb życia

W obecnych czasach stres, którego nie brakuje w codziennym życiu, jest cichym zabójcą. Wyzwalane w sytuacjach nerwowych związki organiczne zwane katecholaminami wpływają na przyspieszenie pracy serca, skurcze naczyń wieńcowych, podwyższenie ciśnienia krwi i przeciążenie układu krwionośnego, co sprzyja niewydolności mięśnia sercowego. Odpoczynek, relaks, pozbycie się napięcia, pomaga ukoić nerwy, złapać równowagę psychiczną i jest też dobrą profilaktyką antyzawałową. Do zdrowego trybu życia należy włączyć odpowiednie wysypianie się i unikanie używek. Przesypianie od 6 do 9 godzin na dobę pozwala unormować ciśnienie i zwalczyć kortyzol.

Aktywność fizyczna

Odpowiednia dawka ruchu jest nieoceniona dla zdrowia. Ważne jest to, żeby rodzaj aktywności dobrać do swoich możliwości i kondycji. Podczas wysiłku fizycznego zwiększa się przepływ krwi przez naczynia krwionośne. To dobra profilaktyka antymiażdżycowa, ponieważ zwiększa się ilość dobrego cholesterolu HDL, który wzmacnia ściany naczyń, a zmniejsza ilość LDL, który jest odpowiedzialny za powstawanie blaszek miażdżycowych. Regularne ćwiczenia uchronią też przed nadwagą.

Profilaktyczne badania

Osoby dorosłe, szczególnie te, które są obciążone genetycznie lub narażone z racji stylu życia i wykonywanych zajęć na wystąpienie problemów kardiologicznych, powinny wykonywać profilaktyczne badania. Wczesne wykrycie zagrożeń ze strony układu krążenia ma wpływ na możliwości leczenia.

Artykuł powstał we współpracy z kardiologkielce.com