Zdrowie i Uroda

Tlen to pierwiastek niezbędny do życia. Jego nieodpowiednie stężenie w naszym organizmie może doprowadzić do wielu schorzeń. Dzięki zabiegowi tlenoterapii ten drogocenny pierwiastek zostaje dostarczony do wszystkich komórek i tkanek, co z kolei przekłada się na wzrost saturacji krwi. Ta sprawdzona metoda znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Tlenoterapia ma potwierdzone działanie w leczeniu kilkudziesięciu chorób i schorzeń, ale także można ją stosować profilaktycznie. Na czym polega ten zabieg oraz na jakie schorzenia pomaga? Jakie są przeciwwskazania do tlenoterapii?

Na czym polega zabieg w komorze hiperbarycznej?

Hiperbaryczna terapia tlenowa polega na podawaniu pacjentowi tlenu w wysokim stężeniu i pod wysokim ciśnieniem (3 atmosfer). Jak wygląda sam zabieg? Pacjent zostaje umieszczony w komorze hiperbarycznej. Następnie otrzymuje specjalną maskę lub hełm, przez który zostaje podany tlen o podwyższonym stężeniu. Zabieg trwa około godziny. Podczas przebywania w komorze hiperbarycznej możemy odczuwać zatykanie uszu, ból głowy. Wynikają one przede wszystkim z wysokiego ciśnienia, stosowanego w trakcie zabiegu tlenoterapii.

Przebywanie w komorze hiperbarycznej sprawia, że komórki zostają nasycone tlenem, co przekłada się na poprawę wydolności naszego organizmu. Wszechstronność i bezinwazyjność tego zabiegu sprawia, że jest doskonałą terapią wspomagającą w trakcie leczenia licznych schorzeń. Więcej o tlenoterapii znajdziesz na: https://sanomed.rzeszow.pl/tlenoterapia/

Korzyści wynikające z tlenoterapii

Najważniejszą zaletą korzystania z zabiegu tlenoterapii jest dotlenienie wszystkich narządów wewnętrznych, w szczególności mózgu i serca. Dzięki temu poprawia się kondycja fizyczna, ponadto poprawia się jakość snu.

Zabieg tlenoterapii wpływa na znaczną poprawę stanu zdrowia u pacjentów zmagających się z chorobami górnych dróg oddechowych. Ponadto jest zalecana jako leczenie wspomagające w przypadku chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca. Z tlenoterapii warto skorzystać również, gdy zmagamy się z trudno gojącymi się ranami, a także w przypadku chorób autoimmunologicznych oraz neurologicznych (Alzheimer, Parkinson). Korzystanie z komory hiperbarycznej jest także polecane osobom cierpiącym na migreny. Zabieg tlenoterapii jest bezpieczny i bezinwazyjny, zatem można go stosować u pacjentów w każdym wieku.

Tlenoterapia – jakie są przeciwwskazania?

Tak jak każdy zabieg leczniczy, tlenoterapia posiada również przeciwwskazania. Są nimi na przykład: padaczka, ciąża, przebyty zabieg uszu. Tlenoterapii nie można się podjąć także, jeśli niedawno przeszliśmy operację w okolicach klatki piersiowej, a także, gdy cierpimy na niektóre z chorób płuc (m.in. zapalenie dróg oddechowych, rozedma).

Przede wszystkim, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z komory hiperbarycznej, należy skonsultować ją z lekarzem, który po szczegółowym wywiadzie diagnostycznym zapewni pacjenta o braku przeciwwskazań do podjęcia terapii tlenem.