Z życia wzięte

Wybór projektu to jeden z pierwszych, ale za to niezwykle istotnych etapów podczas budowy wymarzonego domu. Współcześnie można wykorzystać jeden z gotowych projektów lub też zaufać doświadczeniu specjalisty i zdecydować się na indywidualne rozwiązania.

Jakie są atuty gotowego projektu?

Gotowy projekt będzie z pewnością znacznie tańszy, niż ten, który powstanie na indywidualne zamówienie. Warto pamiętać o tym, tworząc kosztorys przyszłej budowy. Projekty takie są również uniwersalne, a dostęp do nich znacznie łatwiejszy. Co więcej, tego rodzaju rozwiązania zostały już sprawdzone w praktyce. Dlatego też klient może zobaczyć, jak w rzeczywistości będzie wyglądał budynek, korzystając przy tym z rysunku czy zdjęcia. Kosz takiego projektu waha się w granicach 1000-2000 zł, w zależności od zaplanowanej wielkości domu.

Dlaczego warto wykorzystać indywidualny projekt?

Tutaj również można wymienić cały szereg korzyści, płynących z tego typu rozwiązania. Projekt, tworzony na zamówienie, z pewnością będzie niepowtarzalny, a zarazem niebanalny. Dzięki niemu będzie można również dopasować rozwiązania do własnych wymogów i zaadaptować do potrzeb domowników. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że taki wybór będzie dość kosztowny. Dlatego też wiele osób decyduje się na drobne zmiany w gotowych projektach, dzięki którym nabiorą one indywidualnego charakteru, bez konieczności tworzenia ich od podstaw.

Łatwy dostęp i sprawdzone rozwiązania — czyli dlaczego warto skorzystać z gotowego projektu?

Gotowe projekty są najczęściej wybierane przez osoby, rozpoczynające budowę własnego domu. Powodów takich decyzji jest sporo, choć na pierwszy plan wysuwa się z pewnością dostęp do wielu tysięcy propozycji, które oferują pracownie architektoniczne. Można je przeglądać do woli, korzystać z dostępu do sieci lub bezpłatnych katalogów. Co więcej, korzystając z takiego rozwiązania, można mieć pewność, że projekt wyszedł spod ręki profesjonalisty. O jakość usług dbają bowiem pracownie projektowe, którym zależy na wysokich standardach obsługi i pozytywnych opiniach klientów. Cena takiego projektu będzie również z pewnością znacznie niższa, niż w przypadku w pełni indywidualnych rozwiązań. W poszukiwaniu oryginalnych rozwiązań odwiedź stronę “ciekawe projekty w Rzeszowie”, gdzie znajdziesz przykładowe projekty cenionego architekta z Pracowni Projektowej Kształt.

pracownia ksztalt

Jakie udogodnienia oferują pracownie projektowe?

Klienci pracowni projektowych mogą liczyć na wiele udogodnień. Jednym z nich są prezentacje, dzięki którym można w sposób całkowicie realistyczny zapoznać się z wyglądem nowego domu, który zostanie wybudowany według określonego projektu. Wizualizacje dotyczą nie tylko projektów domów, ale równie wystrojów wnętrz. Decydując się na gotowy projekt, warto również opierać się na rekomendacjach tych, którzy mieli już okazję skorzystać z usług danego biura. Dzięki zdjęciom i opiniom można poznać zalety i wady danego projektu oraz przekonać się o jakości usług wybranego biura projektowego.

Jakie są minusy gotowego projektu domu?

Niestety, gotowe projekty domów mają również swoje minusy. Z identycznego rozwiązania może bowiem skorzystać również najbliższy sąsiad, choć szansa na to jest stosunkowo niewielka, biorąc pod uwagę liczbę dostępnych możliwości. Gotowe koncepcje trudno również dopasować idealnie do indywidualnych potrzeb i wymagań. I choć w większości projektów istnieje możliwość dokonania niewielkich zmian, bardzo często są one pracochłonne, a w konsekwencji również nieopłacalne. O ile układ pomieszczeń można łatwo zmienić, a ścianki działowe przesunąć, o tyle ingerencja w samą konstrukcję może być zbyt skomplikowana, by mogła zostać dokonana na życzenie inwestora.