Czy wiesz, że...

Magazynowanie jest częścią procesu produkcyjnego oraz stałym elementem dystrybucji. W magazynach przechowuje się zapasy surowców i części do realizacji zadań produkcyjnych. Składuje się w nich również gotowe wyroby czekające na odbiorców. Wszystkie procesy magazynowe generują konkretne koszty. Ich wysokość jest zależna od czasu obsługi i organizacji przestrzeni magazynowej. W tej ostatniej ważną funkcję pełnią regały wysokiego składowania.

Czym jest wysokie składowanie?

Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej ma duże znaczenie dla kosztów eksploatacji obiektu. Te z kolei składają się na koszt całego procesu produkcyjnego, począwszy od zakupu materiału, aż po sprzedaż gotowego wyrobu.

Im więcej trzeba zapłacić za składowanie, tym droższy jest wyrób, a w konsekwencji niższa jego sprzedaż. Ważna jest też sprawna obsługa klienta, który odbiera w magazynie zakupione produkty.

Jeśli obiekt stanowi centrum dystrybucji, w którym wykonuje się kompletację czy konfekcjonowanie, czas ma ogromne znaczenie dla jakości obsługi. Następstwem jest mniejsze zadowolenie klienta, który z dużym prawdopodobieństwem skieruje swoje kroki do innej firmy.

W organizacji przestrzeni magazynowej pomaga tzw. wysokie składowanie. Formalnie nie ma definicji określającej precyzyjnie tę metodę magazynowania. Przyjmuje się jednak, że regały wysokiego składowania (zobacz) muszą mieć nie mniej niż 7 m wysokości.

W praktyce oznacza to zagospodarowanie przestrzeni magazynowej w pionie, a nie w poziomie. Wiąże się to z wieloma dodatkowymi działaniami z zakresu organizacji wnętrza, ale też ma wiele cennych zalet.

Jakie korzyści zapewniają regały wysokiego składowania?

Wysokie składowanie przypomina nowoczesne miasto, w którym buduje się w górę po to, aby zmieścić jak najwięcej osób na jak najmniejszej przestrzeni. W efekcie pozostają one blisko siebie, korzystając z dostępnych udogodnień, ale też obniża się koszt ich zasiedlenia. Na jednego mieszkańca przypada bowiem znacznie mniejsza powierzchnia działki, która w mieście często osiąga wysoką cenę.

Regały magazynowe wysokiego składowania przypominają takie wysokościowce. Im są wyższe i mają więcej poziomów, tym niższy jest koszt wynajmu zajmowanej przez nie przestrzeni.

Dodatkowym atutem takiego magazynowania jest dostępność konstrukcji różnego typu przystosowanych do przechowywania rozmaitych towarów, od palet, przez dłużycę, po elementy na sztuki. W ofercie producentów takich jak Rosserwis są regały wysokiego składowania:

 • półkowe,
 • przepływowe,
 • paletowe,
 • rzędowe,
 • satelitarne,
 • wjezdne,

Poszczególne typy konstrukcji różnią się budową i przeznaczeniem. Przykładowo regały paletowe zazwyczaj są konstrukcjami ramowymi pozbawionymi litych półek. Palety umieszcza się na specjalnych bocznych wspornikach.

Taka konstrukcja jest tańsza z uwagi na zużycie materiału. Zapewnia też przepływ powietrza pod paletami, co sprzyja suszeniu ewentualnych wycieków czy wilgoci z powietrza wnikającej w drewno.

Inne zalety mają regały przepływowe. Wyposażenie ich w systemy rolek sprawia, że palety umieszczane z jednej strony mogą być popychane do przodu przez kolejne po to, aby można je było wyjąć na drugim końcu regału. Umożliwia to rozbudowywanie konstrukcji w głąb, bez potrzeby pozostawiania między nimi ścieżek dla wózków widłowych.

Jakiego wyposażenia wymagają systemy magazynowe wysokiego składowania?

Regały wysokiego składowania to konstrukcje o konkretnych wymaganiach. Dlatego, aby przyczyniły się do poprawy organizacji pracy w magazynie i usprawniły jego obsługę, trzeba zadbać o kilka dodatkowych elementów:

 • stosunek wysokości do szerokości regałów nie sprzyja ich stabilności. Dlatego konstrukcje muszą być solidnie zakotwiczone i ze sobą połączone, co zapobiegnie ich przewróceniu,
 • typ regałów wysokiego składu powinien być dobrany do rodzaju przechowywanych towarów i planowanego obciążenia, a także do czasu składowania,
 • jeśli w magazynie przechowuje się materiały o różnej masie (np. budowlane), na niższych półkach należy układać te cięższe,
 • regały wysokiego składu wymagają odpowiedniego systemu obsługi. Dobierając wózki widłowe czy paletowe, należy zwrócić uwagę na ich udźwig oraz wysokość podnoszenia,
 • w celu ułatwienia kompletacji systemy magazynowe warto wyposażyć w różne usprawnienia, takie jak np. oświetlenie sygnalizacyjne.

Oznaczenia regałów magazynowych wysokiego składu

Wysokie składowanie niesie za sobą większe ryzyko wypadków niż tradycyjne metody magazynowania. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie oznakowanie konstrukcji. Dla sprawnej organizacji obsługi i szybkiej kompletacji niezbędne jest wyposażenie regałów w tabliczki z numerami rzędów.

Na poszczególnych regałach umieszcza się też etykiety z kodami kreskowymi, które kryją informacje o zawartości półek. Niezbędne są również oznaczenia techniczne, takie jak dane producenta, rok produkcji, a także udźwig półek i całego regału. Brak tej ostatniej informacji jest naruszeniem przepisów BHP i podlega karze. Ponadto na regałach umieszcza się też znaki informacyjne i ostrzegawcze.