Czy wiesz, że...

Termoforming to proces produkcyjny umożliwiający wytwarzanie elementów nawet o dużych wymiarach i stosunkowo złożonym kształcie.

Termoformowanie – przebieg procesu

Proces termoformowania rozpoczyna etap projektowania w którym inżynierowie przygotowują rysunki oraz modele projektowanego elementu. Następnie dobierany jest odpowiedni materiał i przygotowywana jest forma.

Kolejnym krokiem jest ogrzanie arkusza z tworzywa sztucznego i nałożenie go na formę. Ważne jest jego rozciągnięcie i szczelne dopasowanie do formy. Następnie forma, jak i gotowy produkt, są schładzane i rozdzielanie.

Ostatnią czynnością jest docięcie produktu, czyli usunięcie resztek tworzywa sztucznego na jego krawędziach. Po tym cykl termoformowania może zostać powtórzony.

Produkt przechodzi jeszcze kontrolę jakości, aby wyeliminować ewentualne niedoskonałości i pozostałości tworzywa. Następnie gotowe wyroby mogą wyruszyć w dalszą drogę.

Jakie elementy wytwarzane są w procesie termoformowania?

W procesie termoformowania próżniowego wytwarzane są elementy takie jak np.: wytłoczki na jajka, opakowania na leki, pojemniki, części wykorzystywane w motoryzacji oraz wiele innych elementów.

Termoformowanie jest doskonałe do produkcji elementów składających się w całości z jednej części (szczelność), elementów z dużą ilością detali (szczegółowość) oraz zarówno dużych, jak i małych elementów. Dużą zaletą, podobnie jak w przypadku formowania wtryskowego, jest możliwość stosowania różnych tworzyw sztucznych.

Termoforming próżniowy wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu i różnych branżach. Znajduje zastosowanie np. w branży chłodniczej do produkcji dużych gabarytowo i skomplikowanych elementów. Są to m.in. rynienki ociekowe, pojemniki odparowania skroplin, pojemniki wewnętrzne, drzwi i boki izolowane, uchwyty drzwiowe oraz inne produkty.

Wdrożenie termoformowania do własnego przedsiębiorstwa może okazać się zbyt kosztownym rozwiązaniem. Na szczęście z ofertą gotowych produktów wykonanych w procesie termoformowania przychodzą inne firmy. Przykładem może być AiFO Components, czyli czołowy producent oraz dystrybutor rozwiązań i komponentów chłodniczych. W swojej ofercie AiFO posiada komponenty wykonane w procesie termoformowania, formowania wtryskowego oraz innych procesów produkcyjnych.