Czy wiesz, że...

Woda to źródło życia. Stanowi jednak surowiec ograniczony, ponieważ woda słodka to tylko 2,5% wszystkich zasobów wodnych na kuli ziemskiej. Właśnie dlatego tak konieczne jest wdrażanie praktyk, które pozwolą ograniczyć zużycie wody. Wiele firm decyduje się zastosować obieg zamknięty. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest dokładne oczyszczanie wody, aby mogła się ona znów nadawać do codziennego użytku. Sprawdź, jak wygląda proces oczyszczania wody.

Oczyszczanie mechaniczne

W pierwszym etapie ze ścieków należy wyodrębnić ciała stałe i zanieczyszczenia fizyczne. Wykorzystuje się do tego kraty, piaskowniki, osadniki i sita (https://siatkitkane.com.pl/siatki-filtracyjne). Pierwszy stopień oczyszczania jest najtańszy i przede wszystkim obojętny dla środowiska naturalnego, ponieważ nie generuje żadnych dodatkowych zanieczyszczeń i nie wiąże się z używaniem detergentów. Na tym etapie należy wykorzystać kilka siatek, które różnią się wielkością oczek (https://siatkitkane.com.pl/siatki-plecione). Im bardziej zaawansowany jest proces oczyszczania mechanicznego, tym mniejsze powinny być oczka w siatkach. Zastosowanie siatek o drobnych oczkach już na początku oczyszczania może zablokować przepływ wody. Co więcej, siaki filtracyjne z oferty Arpem Steel (https://siatkitkane.com.pl/) świetnie sprawdzą się również do filtracji olejów, paliwa, czy powietrza. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób wybiera je nie tylko do zastosowań przemysłowych, ale również do projektów domowych.

Oczyszczanie biologiczne

Po oczyszczaniu mechanicznym, które realizuje się z wykorzystaniem sit o różnej wielkości oczek, należy przeprowadzić oczyszczanie biologiczne w warunkach tlenowych i beztlenowych. Wykorzystuje się wówczas metody takie jak odwrócona osmoza, elektrodializa, nanofiltracja, czy ultrafiltracja. Oczyszczanie biologiczne polega na wykorzystaniu mikroorganizmów do rozłożenia i utleniania związków organicznych, które zawarte są w wodzie i ściekach.

Oczyszczanie chemiczne

Trzeci stopień oczyszczania wymaga zastosowania specjalnych preparatów, które pozwolą do końca rozprawić się z pozostałymi zanieczyszczeniami, których nie odseparowały ani sita, ani mikroorganizmy. Na tym etapie wykorzystuje się związki chemiczne takie jak algacydy, koagulanty, flokulanty, utleniacze, biocydy, czy środki zapobiegające powstawaniu piany. Należy jednak skrupulatnie i ostrożnie dopasować preparat do rodzaju zanieczyszczeń, a także nie przesadzić z jego ilością, aby nie pogorszyć jakości wody.