Z życia wzięte

Gdy wybieramy ubranka dla naprawdę małych dzieci, mamy świadomość tego, że nie każde rozwiązanie, które podoba się nam na pierwszy rzut oka, zachwyci także noworodka lub niemowlaka. Niestety, dzieci w tym wieku nie potrafią jeszcze precyzyjnie komunikować swoich potrzeb. Od nas zależy więc to, czy będziemy w stanie przewidzieć potencjalne problemy generowane przez ubranka dziecięce.

Problem pierwszy – niedostatecznie wysoka jakość

Kupując ubranka dla noworodków i niemowląt mamy świadomość tego, że dzieci stosunkowo szybko z nich wyrosną. Trudno więc, aby nie pojawiła się pokusa wyboru rozwiązań dość tanich, nawet pomimo realnego ryzyka, że ich jakość będzie pozostawiać wiele do życzenia. Warto podejmować wysiłki obliczone na walkę z nią, bo nawet drobne uchybienia w tym względzie mogą być niebezpieczne dla maluchów. Niskiej jakości ubranka stanowią poważne zagrożenie dla delikatnej dziecięcej skóry. Mogą prowadzić do otarć i zadrapań, a tym samym – do trudno gojących się ran. Niewygodne, a tym samym ograniczające swobodę ruchu dziecięce ubrania mogą przyczynić się także do tego, że maluch będzie wolniej się rozwijać.

 

Problem drugi – niepraktyczne rozwiązania utrudniające zakładanie ubranek

Gdy szukamy ubranek atrakcyjnych wizualnie często zapominamy, że noworodek nie ubierze się bez naszej pomocy. Wybierz wygodny pajacyk dla noworodka i ciesz się zakupem, pamiętaj jednak, że czas zakładania i ściągania ubranek powinien być czasem bliskości dziecka i rodziców, a nie długą walką, w czasie której obie strony niepotrzebnie się denerwują. Niestety, wielu producentów zdaje się o tym zapominać oferując choćby ubranka dla bardzo małych dzieci, które trzeba zakładać przez głowę. Nawet jeśli prezentują się one świetnie, dobrze jest zrezygnować z ich zakupu, zwłaszcza że dziś nie brakuje wygodnych ubranek sprawiających, że można naprawdę dobrze bawić się z dzieckiem zakładając je.

 

Problem trzeci – niewłaściwy dobór materiałów

Nie trzeba być wcale osobą wyjątkowo oszczędną, aby kupić dziecku piękne ubranka wykonane z niskiej jakości materiałów. Nie wszystko, co jest dostępne w sprzedaży, jest bezpieczne dla malucha. Na jakie tkaniny stawiać więc w pierwszej kolejności? Trudno nie zgodzić się z osobami, które uważają, że najlepszymi będą te charakteryzujące się delikatnością i zwiewnością. Bezpieczną opcją niezmiennie pozostaje bawełna, w tym zwłaszcza bawełna organiczna, nie trzeba jednak również bać się wiskozy kochanej zarówno przez dzieci, jak i przez ich rodziców. Bez względu na rodzaj tkaniny, przed zakupem dobrze jest upewnić się, że ubranko dziecięce posiada wszywkę. Zwykle informuje ona nie tylko o rodzaju zastosowanego materiału, ale i o tym, jak prać konkretny model. Jej brak może być znakiem ostrzegawczym świadczącym o tym, że jakość takiego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia.

Problem czwarty – zbyt wiele elementów ozdobnych

Ubranka dziecięce z guziczkami, nadrukami z wystającymi elementami, koralikami oraz innymi detalami ozdobnymi wyglądają uroczo. Z roku na rok są też coraz modniejsze. Warto jednak poważnie zastanowić się nad ich zakupem tak w przypadku noworodka, jak i niemowlaka. Niewielkie wystające elementy mogą być znacznie mniej bezpieczne niż początkowo mogłoby się to nam wydawać. Dziecko może się o nie skaleczyć. Jest też w stanie podjąć udaną próbę oderwania jednego z nich, a jej skutki mogłyby być groźne już nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia. Szukając ubranek dla maluchów należy więc stawiać przede wszystkim na te, które wykonano z jednolitych, gładkich tkanin.