Z życia wzięte

Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na kolonie to duże emocje dla niego, ale też dla rodziców. To także spory stres, który jednak szybko mija, kiedy dziecko poczuje się komfortowo i bezpiecznie w grupie rówieśników. Aby jednak tak się stało młody człowiek musi być odpowiednio przygotowany, m.in. względem mentalnym. Ważne, aby niczego nie przeoczyć i jak najlepiej zadbać o komfort psychiczny młodego człowieka.

Oswajanie przed nieznanym

Rozmawianie z dzieckiem przed wyjazdem na kolonie to konieczność. Maluch musi czuć się bezpiecznie, wiedzieć dokąd i po co jedzie. Im więcej pozytywnych obrazów w opowieści rodzica, tym lepiej. Musisz przygotować dziecko na pobyt w obcym miejscu i najpewniej z obcymi ludźmi. Powiedz mu, jak miło sędzi czas z rówieśnikami i jakie atrakcje na niego czekają. Wycieczki, słodkie smakołyki i mnóstwo zabawy - to tylko część z wielu przygotowanych dla dzieci.  

Tęsknota? To normalne!

Kolonie dla dzieci oprócz ciekawie i pożytecznie spędzonego czasu wolnego mają nauczyć dzieci samodzielności. Absolutnie nie mów dziecku o tym, że tęsknota to złe uczucie i że musi się go wystrzegać. Przygotowanie malucha na tęsknotę pomoże mu lepiej przeżyć dwa najgorsze (opcjonalnie) dni kolonii. Oswojenie się z taką ewentualnością jest konieczne, aby na początku dziecko nie zniechęciło się i nie popadło w apatię. Powiedz maluchowi, że będziecie do siebie dzwonić codzienne (najlepiej raz po kolacji), aby nie wzbudzać u niego tęsknoty w ciągu dnia. 

Co do walizki? Zapakuj tylko najważniejsze rzeczy!

Pakowanie walizki może być ciekawym zajęciem dla dziecka. Zaaranżuj tę czynność tak, aby było trochę zabawy, śmiechu i nauki. Dziecko musi wiedzieć, co ze sobą zabiera i gdzie tego szukać. Walizka nie może być za duża, aby po przyjeździe maluch nie czuł się przytłoczony nadmiarem zapakowanych rzeczy. Oprócz większego bagażu dziecko powinno mieć ze sobą podręczny plecak, w którym znajdą się  mniejsze przedmioty, takie jak portfel, krem, telefon i np. ulubiona maskotka.

Jakie kolonie (obóz) wybrać dla dziecka?

Zanim zdecydujesz się na miejsce wyjazdu dla swojego dziecka, zapytaj o jego preferencje. Można wybrać ciekawe obozy tematyczne np. te oferowane przez Quatronum: https://quatronum.pl, na których program edukacyjny jest dopasowany do dzieci w różnym wieku. Dopytaj o placówkę, w której będzie nocowało dziecko i o kadrę prowadzącą kolonie czy obóz. Jeśli wybierzesz i odpowiednią ofertę, zapewnisz dziecku atrakcyjne wakacje, a Ty nie będziesz martwić się o jego bezpieczeństwo.

Po jednych udanych wakacjach Twoja pociecha na pewno z chęcią wybierze się na kolejne. Nabierze odwagi, miło spędzi czas i odpocznie w gronie innych dzieci i pod baczną opieką profesjonalnych opiekunów.