Czy wiesz, że...

Kitesurfing to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa, która szybko zdobyła ogromną popularność w Polsce i na świecie. Zapewnia niepowtarzalne wrażenia i emocje. Mimo, iż zaliczany jest do sportów ekstremalnych, w rzeczywistości uprawiać go może niemal każdy. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego kitesurfera jest latawiec. Jego odpowiedni dobór ma znaczenie zarówno dla odczuć towarzyszących Ci podczas ślizgu na wodzie, jak i Twojego bezpieczeństwa. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze kite’a oraz jakie jego rodzaje można spotkać.

Latawce kitesurfingowe – rodzaje

Wyróżnić można kilka rodzajów latawców kitesurfingowych, które różnią się od siebie kształtem, rozmiarem i przeznaczeniem. Tzw. bow kite (latawiec łukowy) to latawiec o płaskiej konstrukcji, zapewniający dużą moc i stabilność, co przekłada się na bezpieczeństwo pływania. Doskonale nadaje się dla osób początkujących i średniozaawansowanych, gdyż daje znacznie większe możliwości kontroli niż pozostałe modele. Obejmuje większy zakres wiatrowy, a dodatkowo łatwiej podnosi się go z wody. Latawiec C-shape to konstrukcja przeznaczona dla zaawansowanych Riderów, którzy na desce kitesurfingowej czują się pewnie. Zapewniają dużą precyzję i kontrolę oraz dynamiczne sterowanie, jednak trudniej nimi wystartować, a kierowanie nimi wymaga większej siły, zręczności oraz umiejętności.  Na rynku dostępne są również modele hybrydowe (hybrid kite), które łączą w sobie zalety latawców łukowych i C-shape. Pozwalają na osiągnięcie wysokiej prędkości i dobrej kontroli, a dodatkowo stosunkowo łatwo się nimi steruje. Polecane są w szczególności osobom średniozaawansowanym. Najwyższej jakości latawce do kitesurfingu zamówisz na stronie https://surfpeople.pl/sklep/125-latawce-do-kitesurfingu.

Latawiec do kitesurfingu – na co zwrócić uwagę?

Wybierając latawiec do kitesurfingu, należy wziąć pod uwagę również cechy indywidualne, jak waga czy wzrost, ale także warunki, w jakich będziesz pływać. Zasadniczo osoby lżejsze korzystają z mniejszych rozmiarów kite’a, które używane są również w przypadku silnego wiatru. Riderzy o wyższej masie ciała oraz ci, którzy pływają w słabszych warunkach, powinni używać większych modeli. Aby móc uprawiać kitesurfing niezależnie od pogody, doświadczeni kitesurferzy zwykle posiadają co najmniej dwa latawce. Modele nowe, jak i używane, dostępne w przystępnej cenie znajdziesz na stronie https://surfpeople.pl/sklep/32-uzywane-latawce-kite.

Wybór latawca kitesurfingowego to niełatwe zadanie, szczególnie dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z kitesurfingiem. Wszelkie wątpliwości pomoże Ci rozwiać doświadczona ekipa Surf People!