Z życia wzięte

Marzysz o eleganckiej łazience, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowaliśmy raport specjalny, z którego dowiesz się, jakie meble będą pasowały do twojego wnętrza, gdzie szukać oszczędności i czy są jakieś sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie małej łazienki.

3 kroki do komfortowej i nowoczesnej łazienki

Zacznij od prostego szkicu na kartce papieru

Zanim jeszcze zdecydujesz się na jakiekolwiek meble łazienkowe pamiętaj, aby wcześniej zrobić prostą kalkulację, która ułatwi ci zarządzanie wolną przestrzenią. Łazienkę możesz nanieść na kartę o dowolnej skali i konsultować swoje wybory z rodziną.

Nakreśl nie tylko rzut z góry, ale i każdą ścianę; już na tym etapie będziesz w stanie zaplanować, gdzie zawiesisz lustro, szafki i czy znajdziesz wolne miejsce na dodatkową oprawę oświetleniową.

Pamiętaj, że wszystkie meble łazienkowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Wygląd nie jest bez znaczenia, ale jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, np. do 10 metrów kwadratowych ? na komfort korzystania z umywalki, prysznica lub wanny będzie miał znaczenie każdy detal.

Trzymaj się standardów i postaraj się, aby przez wanną, prysznicem oraz umywalką było nie mniej niż około 60 centymetrów wolnej przestrzeni.

Armatura i meble powinny tworzyć spójną całość

Sięgnij po katalog mebli, szukaj inspiracji i zastanów się, czy wybrana wcześniej wanna, umywalka i kabina prysznicowa będą korespondowały z wybranymi meblami.

W mniejszych łazienkach stawiaj na błyszczące materiały. To doskonały sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Metaliczne, wykończone na wysoki połysk meble możesz z powodzeniem połączyć z chromowanymi dodatkami. W nowoczesne trendy doskonale wpisują się najnowsze komplety łazienkowe od Meble Bik z serii Zoja.

[ Komplet Zoja ]

Trzymaj się również dużych luster bez zbędnych dodatków np. pod postacią kwiecistych wzorów. Szukaj inspiracji w bryłach geometrycznych i stawiaj na proste rozwiązania. Świetną alternatywą mogą okazać się także lustra dzielone (np. lustro łazienkowe Aura), które dają złudzenie większego pomieszczenia.

[ Lustro Aura ]

142058239496153100

Pamiętaj, aby trzymać się spójnego charakteru wnętrza i wybierać meble z tej samej linii produktowej. Szukaj sklepów, które dysponują całymi kompletami łazienkowymi.

Wykorzystaj moc ukrytą w chłodnych barwach mebli. W miejsce beżowych, drewnianych półek zdecyduj się na dominujące barwy monochromatyczne.

[ Meble Lupo ]

142058239496146500

Staraj się sięgać po możliwie duże elementy wyposażenia łazienki. Im większe, tym bardziej monumentalne i dominujące. Zdecydowanie unikaj małych półeczek, umywalek i pozostałych urządzeń armatury ? gęsto osadzone drobne elementy potęgują wrażenie ciasnoty.

Nie zapomnij o optymalnym oświetleniu

Łazienka wymaga przynajmniej kilku źródeł oświetlenia. Poza standardowym plafonem (nie polecamy stosowania żyrandoli, które nie są odporne na działanie wilgoci, a przy tym rzucają zbyt dużo cienia), który będzie pełnił funkcję oprawy dominującej potrzebujesz przynajmniej kilku kinkietów lub innych lamp ściennych.

Nie rezygnuj również z dodatkowych opraw, które oświetlą lustro i pomogą ci w codziennej pielęgnacji twarzy. Wybieraj spośród halogenów ? w przeciwieństwie do żarówek LED, halogeny znacznie skuteczniej symulują naturalne źródło światła, co nie jest bez znaczenia szczególnie dla tych pań, którym zależy na wiernym makijażu.