Z życia wzięte

1 W żarówki żarowej nie jest równy 1 W żarówki typu LED w kontekście skuteczności świetlnej. Wynika to z różnej budowy każdej z tych opraw, a w tym m.in. innej jasności, barwy światła, kąta świecenia oraz wielu innych parametrów.

Przelicznik mocy żarówek LED

Żarówka żarówce nierówna

Przez wiele lat konsumenci byli przyzwyczajani do wyrażania skuteczności świetlnej żarówek oraz innych źródeł świata w watach.

Oczywistym było, że do oświetlenia niewielkiej łazienki o powierzchni kilku metrów kwadratowych wystarczy nieosłonięta żarówka o mocy 60 W. Od chwili, kiedy UE przyjęła za standard żarówki LED ? konsumenci mają prawo czuć się zdezorientowani.

Założenia teoretyczne przelicznika mocy

W zależności od założeń teoretycznych należałoby przyjąć, że żarówka LED o mocy 1 W jest odpowiednikiem tradycyjnej żarówki żarowej o mocy ok. 9 do 10 W.

Należy mieć jednak na uwadze, że wraz ze wzrostem mocy pojawiają się pewne dysproporcje i trudno oczekiwać, że LED o mocy 20 W będzie zapewniał równie satysfakcjonującym źródłem światła, jak żarówka żarowa o mocy 200 W.

Powyżej 5 W żarówki LED wskazanym byłoby przyjęcie mnożnika o wartości: 5, tj. np.:

  • żarówka 15 W LED * 5 = odpowiednik 75 W żarówki żarowej,

  • żarówka 20 W LED * 5 = odpowiednik 100 W żarówki żarowej.

* Przyjęte przez nas proporcje są danymi poglądowymi i zakładają, że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktami wiodących producentów oświetlenia.

Właściwą miarą żarówek LED nie są W, a lumeny

Ze względu na różną budowę żarówek, orientacyjną miarą LED są tzw. lumeny wyrażające ilość oddanego do pomieszczenia światła i co do zasady ? im więcej lumenów w stosunku do 1 W, tym lepiej.

Każda żarówka LED musi spełniać wymogi UE, zgodnie z którymi np. żarówka LED o mocy 25 W musi musi mieć nie mniej niż 220 lumenów itd.

Dobra żarówka LED musi kosztować więcej

Dobrej klasy żarówki LED kosztują na ogół nawet o około 40 do 60% więcej od modeli dystrybuowanych przez bliżej nieokreślonych producentów. Wyższa cena jest na ogół wyrazem zastosowania komponentów o wyższej jakości, które gwarantują satysfakcjonującą jasność oraz pożądaną barwę światła.

Podejrzanie tanie żarówki LED charakteryzują się także obniżoną żywotnością, a swoje pierwotne właściwości tracą już po ok. 10-15 tys. godzin.

Artykuł został opracowany przez specjalistów ze sklepu OneLed