Z życia wzięte
Decydując się na budowę szklarni, musimy przede wszystkim przemyśleć, co będziemy w niej uprawiać. To da nam pojęcie, jakich rozmiarów miejsce musimy zbudować. Trzeba też dokładnie się rozeznać, jakich materiałów użyjemy do budowy. Okazuje się, że budując szklarnie pod cele komercyjne używa się kompletnie innych materiałów, niż w przypadku budowy szklarni na użytek własny. Równie istotnym punktem powinno być zbudowanie takiej cieplarni, która nie oszpeci całego ogrodu, a która ładnie skomponuje się z krajobrazem.

Stawiamy konstrukcje

Robiąc rozeznanie w materiałach, którą są nam potrzebne do budowy szklarni, może się okazać, że bardziej nam się opłaci zakup już gotowej. Ceny najmniejszych zaczynają się od około 2 tysięcy złotych. Kupując taką szklarnię w sprawdzonym sklepie, mamy pewność że "wykonana została z aluminium oraz poliwęglanu komorowego, co zapewnia odpowiednią stabilność, solidność konstrukcji, ale również jej lekkość." (źródło: http://www.metal-gum.com/). Oczywiście może się okazać, ze nawet najmniejsza z oferowanych szklarni sklepowych dla nas jest za duża, lub nie podoba nam się jej kształt. Wtedy najlepiej jest zbudować taką cieplarnię samemu, co nie jest specjalnie skomplikowane.

Dobierając materiały do budowy, musimy wziąć pod uwagę wszystkie warunki atmosferyczne i obciążenia, na jakie może być narażona nasza szklarnia. Silne wiatry czy duże zaspy śniegu ? o tym wszystkim musimy pamiętać. Dlatego szkielet budowy musi być stabilny oraz wytrzymały, a jednocześnie nie może zajmować dużo miejsca, aby nie zacieniać roślin.

Stare okna czy akrylowe?

Najpopularniejszym materiałem do własnoręcznej budowy szklarni są stare okna, które wystarczy wypełnić silikonem, jeśli mają luki. Jeżeli nie posiadamy takich materiałów, możemy wybrać każde inne szkło do ukończenia ogrodowej cieplarni: akrylowe, poliwęglanowe, komorowe. Z akrylowym trzeba najbardziej uważać ? z tych wszystkich szkieł jest najbardziej kruche i najmniej odporne na uszkodzenia. Najtańszą opcją jest wykonanie szklarni z folii, jednak jest ona nieporównywalnie mniej odporna. Materiał szybko się niszczy i na dobrą sprawę co sezon trzeba wymieniać całą folię. Bardzo ważny jest także fundament, który można wykonać na dwa sposoby ? tradycyjny, czyli zalewany betonem (tańszy) oraz z pomocą płyt fundamentowych, co jest trochę droższe, jednak zajmuje zdecydowanie mniej czasu oraz energii.