Z życia wzięte

Noworodek to pod każdym względem istota krucha i bezbronna. W pierwszych miesiącach życia jego skóra jest w szczególności narażona na wszelkiego rodzaju przetarcia, potówki, wysypki i odciski. Dlatego tak ważne jest, żeby codziennie ją nawilżać. Ale nie można tej delikatnej skóry pielęgnować pierwszym lepszym kremem. Najlepiej jest wybrać kosmetyki przeznaczone specjalnie dla wieku niemowlęcego. Nie zawierają one sztucznych barwników, zapachów i ulepszaczy ? jednym słowem ? są po prostu naturalne. Dzięki stosowaniu tych kosmetyków, zmniejszymy ryzyko lub całkowicie unikniemy nieprzyjemnych wysypek i uczuleń na skórze naszego ukochanego malucha.

Niezbędnik kosmetyczny każdej mamy

Od kiedy w naszym mieszkaniu pojawi się nowy lokator, wśród jego kosmetyków znajdzie się kilka pozycji, których na dobrą sprawę nie powinno zabraknąć nigdy. Są to między innymi:

  • ochronny krem na odparzenia,

  • łagodny płyn do kąpieli,

  • naturalny szampon,

  • wazelina do ciała,

  • puder.

Najważniejszym kosmetykiem, niezmiennie już od kilku pokoleń kolejnych matek jest klasyczna oliwka. Chroni skórę dziecka przed wysuszeniem, pozostawiając ją miękką i gładką na długo. (Doskonałej jakości oliwki można zamówić nie wychodząc z domu np na stronie: http://www.juventas.pl/) Warto mieć ją zawsze przy sobie, ponieważ jest niezastąpiona w pielęgnacji skóry małego człowieka. Nie jest nafaszerowana sztucznymi barwnikami oraz zapachami, a co za tym idzie ? nie uczula.Co ciekawe, w przypadku pielęgnacji skóry u osób dorosłych, oliwka nie jest najlepszym wyborem. Dermatolodzy przestrzegają mamy przed używaniem kosmetyków swoich dzieci, ponieważ mogą je silnie uczulić, zostawiając na skórze bolesną wysypkę, której pozbycie się jest bardzo czasochłonne.

Skóra cienka jak pergamin

Dużo uwagi należy poświęcić pielęgnacji pośladków malucha. Zazwyczaj to właśnie tam pojawia się najwięcej odparzeń. Rodzicie nie powinni się obwiniać ani martwić ? skóra po prostu tak reaguje po długim i częstym kontakcie z pieluchą, która nie raz jest wilgotna. Aby złagodzić takie odparzenia, dziecko przynajmniej kilkanaście minut dziennie powinno leżeć bez pieluchy. Problemy skórne to powszechny problem u noworodków. Do najpopularniejszych zaliczają się: rumień toksyczny, potówki, ciemieniucha, trądzik noworodkowy, pieluszkowe lub atopowe zapalenie skóry. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami! Dzięki temu zaoszczędzimy i sobie, i dziecku sporo stresu.