Z życia wzięte

Kiedy już narodził się pomysł na fantastyczny biznes i podjęliśmy decyzję o założeniu własnej firmy, przyszedł czas na załatwienie wszelkich formalności. Zanim więc udamy się do kolejnych instytucji w celu zarejestrowania działalności, warto sprawdzić, czy nie poniesiemy z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Sam fakt założenia firmy jest całkowicie bezpłatny. Elektroniczne wypełnienie formularza o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie kosztuje przyszłego przedsiębiorcy ani złotówki i w zasadzie jedynym wymogiem jest własnoręczne złożenie podpisu. Również za darmo przedsiębiorca może zarejestrować się jako płatnik składek zusowskich (w tym celu konieczne jest przedłożenie dokumentów ZUS ZUA lub ZUS ZZA). Za więc tak naprawdę zapłacimy przy rejestrowaniu działalności gospodarczej?

1. Rejestracja w Urzędzie Skarbowym

Przedsiębiorca zobowiązany jest do zarejestrowania siebie jako płatnika podatku VAT. Aby to zrobić musi wypełnić odpowiednie zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R). Za tę przyjemność Naczelnik Urzędu Skarbowego nalicza opłatę w wysokości 170 zł. Wpłaty należy dokonać na konto urzędu miasta lub gminy gdzie mieści się siedziba konkretnego US.

2. Pozwolenia i koncesje

Bardzo często otwarcie nowego biznesu wiąże się z potrzebą uzyskania odpowiednich zaświadczeń oraz pozwoleń. Dla przykładu: uzyskanie koncesji na sprzedaż alkoholu wynosi (w zależności od rodzaju towaru) od 525 do 2100 zł. Za zaświadczenie o niekaralności petent musi przewidzieć opłatę rzędu 50 zł. Koszt kolejnych dokumentów zależy od ich rodzaju.

3. Konto bankowe

Niektórzy przedsiębiorcy nie decydują się na założenie dodatkowego rachunku firmowego. Jest to jednak dość bezpieczne i wygodne rozwiązanie szczególnie dla większych firm. Konta dla firm coraz częściej reklamują się jako darmowe rachunki, ale trzeba pamiętać, że zapłacimy za niektóre z usług (np. przelewy). Wszelkie koszty zależne są od oferty konkretnego banku.

4. Pieczątka

Niby detal, ale dość istotny. Pieczątka firmowa stanowi podstawę do prowadzenia wszelkiej dokumentacji. Dlatego też warto już na samym początku zadbać o jej wyrobienie. Cena tej usługi nie jest zaporowa ? nowa pieczątka to wydatek około 30 zł.

5. Lokal

Jeśli siedziba nowej firmy jest jednocześnie Twoim domem, to w zasadzie problem z kosztami lokalu zostaje rozwiązany. Nie każda działalność może jednak pomieścić się w domowym zaciszu. Przy zakładaniu firmy należy więc mieć na uwadze wszelkie koszty związane z zakupem lokalu bądź jego wynajęciem. Cena będzie zależna oczywiście od położenia danego lokum, jego stanu oraz przeznaczenia.

6. Sprzęt

Poczynając od chociażby zwykłego laptopa lub telefonu, kończąc na sprzęcie, bez którego nie będzie możliwe sprawne działanie naszej firmy. Koszty zakupu odpowiednich urządzeń, a w razie potrzeby pojazdów, są nieuniknione przy samym planowaniu firmy oraz już przy samym jej zakładaniu. Podobnie rzecz ma się np. z towarem, jeśli celem naszej działalności jest sprzedaż.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz