Z życia wzięte

Samo słowo ?wesele? kojarzy się tysiącom Polaków z wiejskimi przyśpiewkami, prymitywnymi zabawami o płytkim charakterze czy przaśną atmosferą. To jednak typowy stereotyp, który coraz rzadziej znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Od kilku lat wiele młodych par decyduje się na odejście od tradycji, organizując typowo nowoczesne wesela. Ale czym właściwie charakteryzuje się taka forma przyjęcia weselnego?

Najczęściej nowoczesne wesele, określane czasami jako urban wedding, wyróżnia się swobodniejszą atmosferą niż tradycyjne przyjęcie. Doborem muzyki i odpowiednią oprawą na ogół zajmuje się specjalnie wynajęty DJ na wesele. Tradycyjne zespoły muzyczne raczej nie wpisują się w kanon nowoczesnego przyjęcia weselnego. Często jest ono realizowane jako impreza tematyczna, na przykład w stylu lat 70. i 80. W takiej konwencji może się również sprawdzić wodzirej na wesele, który umiejętnie pokieruje zabawą. Tradycyjnie polskie menu weselne na nowoczesnym przyjęciu jest raczej zastępowane przez przekąski i potrawy różnych kuchni świata, na przykład meksykańskiej czy orientalnej. Urban weddingto również różnego rodzaju dodatkowe atrakcje, jak pokazy sztucznych ogni czy show taneczne, niekiedy realizowane przez zawodowych tancerzy, według specjalnie przygotowanego programu. W zasadzie najważniejszą cechą nowoczesnego wesela jest fakt, że nie opiera się ono na sztywnych schematach. Dużą rolę odgrywa w nim spontaniczność i improwizacja. Wiele osób wprowadza do nowoczesnej formuły elementy tradycji, głównie z myślą o gościach w starszym wieku.

Organizowanie nowoczesnego przyjęcia weselnego nie musi oznaczać całkowitego zanegowania tradycji. Jest to raczej poszukiwanie własnego stylu zabawy w tym wyjątkowym dniu, jakim jest ślub. Nie ulega wątpliwości, że i przyjęcie weselne musi zapaść w pamięci młodej pary i gości weselnych jako wyjątkowa impreza, niekoniecznie typowa, realizowana według szablonów znanych od dziesięcioleci. Dobra zabawa to również wyłamywanie się poza ściśle określone schematy