Z życia wzięte

Nie każde informacje, które znajdują się w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) są istotne z punktu widzenia podmiotu udzielającego pożyczki lub kredytu. Nie zawsze też opóźnienia w spłacie zaciągniętych już zobowiązań muszą być przeszkodą w staraniach o kolejny produkt bankowy. W niektórych sytuacjach dane zgromadzone w BIK nie są w ogóle istotne dla podmiotu oferującego pożyczki.

Biuro Informacji Kredytowej uruchomione zostało w 1997 roku. Od tego czasu prężnie działa i gromadzi szczegółowe informacje o zaciągniętych przez klientów zobowiązaniach. Niestety, wciąż nie każdy konsument jest świadomy, że gdy sięga po produkty bankowe historia ich spłaty jest skrzętnie odnotowywana. Klienci, którzy mają problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań mogą, choć nie muszą mieć trudności z zaciągnięciem pożyczki czy kredytu. Opóźnienia do 30 dni najczęściej nie są przez banki odnotowywane, niektóre tolerują nawet zaległości w spłacie powyżej 30 dni. Jeżeli jednak takie informacje znajdą się w BIK, to mają one wpływ na scoring klienta i tym samym mogą znacząco utrudnić ubieganie się o kolejny produkt bankowy.

Ile chcesz pożyczyć?

Z punktu widzenia banków, do których najczęściej udajemy się po pożyczkę, ważne jest to, ile klient chce pożyczyć. Gdy wnioskodawca stara się o niewielką pożyczkę, część banków nie analizuje dokładnie zapisów, które znajdują się w BIK. Nie oznacza to jednak, że osoba posiadająca negatywną historię kredytową może liczyć na pożyczkę. Inaczej jest w przypadku choćby kredytów hipotecznych ? klient musi wiedzieć, że zanim bank udzieli odpowiedzi twierdzącej na jego wniosek, dokładnie sprawdzi to, w jaki sposób regulował on swoje dotychczasowe zobowiązania. Oznacza to, że historia kredytowa będzie tu stanowiła niezwykle istotne kryterium. Również ewentualny jej brak może wpłynąć niekorzystanie na decyzję, jaką podejmą analitycy pracujący w banku.

Polityka firm pozabankowych

Inaczej wygląda kwestia zgromadzonej (lub nie) historii kredytowej w sytuacji, gdy klient chce pożyczkę zaciągnąć w jednym z parabanków działających na polskim rynku. Część takich podmiotów nie sprawdza, w jaki sposób klient regulował swoje zobowiązania dotychczas. Aktualny wykaz firm zajmujących się udzielaniem pożyczek na krótki termin i informacje na temat sposobu, w jaki weryfikują one klientów znaleźć można pod adresem: http://finansowaparabola.pl/parabanki-lista-firm-oferujacych-pozyczki-pozabankowe.html. Warto zauważyć, że tylko niektóre sprawdzają informacje zgromadzone w BIK, część zaś opiera się na danych, które znajdują się w bazie BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) czy KRD (Krajowy Rejestr Długów). Istotne jest jednak to, że informacje gromadzone przez poszczególne podmioty nie dotyczą tych samych zobowiązań, w praktyce zatem na pożyczkę liczyć mogą również osoby zadłużone.

Kłopoty finansowe? Działaj!

Zobowiązania są wpisane w nasze codzienne życie. Gdy pojawiają się pierwsze problemy finansowe, zaś spłacanie zaciągniętej pożyczki staje się coraz trudniejsze, warto działać. Budowanie dobrej historii kredytowej jest możliwe nawet w sytuacji przejściowych kłopotów. W przypadku BIK dotyczy to przede wszystkim wiarygodności finansowej, scoringu czy ochrony danych przed wyłudzeniami kredytów. Osoby, które nie chcą stracić w oczach banku, gdyż w najbliższym czasie zamierzają zaciągnąć choćby kredyt hipoteczny, powinny rozważyć możliwość zaciągnięcia pożyczki z parabanku. W tym celu warto zapoznać się przede wszystkim z ofertami firm, od których można otrzymać pieniądze na spłatę aktualnych zobowiązań. Zestawienie takich podmiotów znaleźć można między innymi pod adresem: http://finansowaparabola.pl/chwilowki-internet-ranking.html. Trzeba jednak pamiętać, aby rzetelnie przeanalizować koszty ? pożyczka powinna pomóc z uporaniem się z problemami finansowymi, nie zaś je pogłębić.

Bądź świadomym klientem

W pożyczaniu nie ma nic złego, ale tylko wówczas, gdy pożyczamy świadomie. Po zaciągnięcia zobowiązania, zwłaszcza w bankach, warto dokładnie sprawdzić dane, które zostały zgromadzone w BIK. Może okazać się, że w wyniku pomyłki pracownik banku przesłał informacje niepełne lub błędne, a które to rzutują na zgromadzoną historię. W takiej sytuacji można dochodzić sprostowania danych i tym samym budować swój pozytywny wizerunek. Z całą pewnością takie rozwiązanie po prostu się opłaca ? dzięki kontrolowaniu sytuacji i sprawdzaniu danych można uniknąć między innymi kłopotów z uzyskaniem pożyczki.