Rzeszów

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wzięła udział w otwarciu Polsko-Amerykańskiej Konferencji Gospodarczej ?Podkarpackie Bramą do Europy Środkowo-Wschodniej? w Rzeszowie.

Konferencja poświęcona jest perspektywom rozwoju relacji ekonomicznych pomiędzy krajami Europy Centralnej a państwami kontynentu amerykańskiego. Uczestnicy spotkania dyskutują o idei utworzenia w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka ponadregionalnego centrum logistycznego oraz planach uruchomienia bezpośredniego połączenia cargo z Rzeszowa do Miami.

Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że obecnym wyzwaniem jest pobudzenie kontaktów biznesowych firm polskich i amerykańskich w oparciu o strategiczne ulokowanie lotniska w Miami, które jest jednym z największych punktów przeładunkowych lotniczego cargo w USA oraz portu Rzeszów-Jasionka, jako lotniska zlokalizowanego w pobliżu wschodniej granicy Unii Europejskiej. Wojewoda poinformowała, że podjęła inicjatywę zmierzającą do ustanowienia punktu kontroli fitosanitarnej w Lotniczym Przejściu Granicznym Rzeszów-Jasionka. Obecnie w Polsce funkcjonuje tylko jeden taki punkt w Przejściu Granicznym Warszawa-Okęcie. Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska przekazała, że minister rolnictwa i rozwoju wsi wszczął procedurę legislacyjną mającą na celu nowelizację stosownego rozporządzenia.

Konferencja odbywa się w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. W spotkaniu biorą udział władze samorządowe z regionu, dyplomaci i przedstawiciele instytucji gospodarczych z USA i Kanady oraz krajów Ameryki Łacińskiej. Wśród zagranicznych gości są też przedstawiciele z Niemiec, Węgier, Słowacji i Chorwacji.