Z życia wzięte

Absolwenci szkół średnich wybierając kierunek maja zazwyczaj 19 lat. W tym wieku, mało kto wie, co chce robić przez swoje całe życie. Osoby niezdecydowane zawsze mogą skorzystać z testów predyspozycji, z usług doradztwa zawodowego lub z pomocy rodziny. Mimo wsparcia z wielu stron może zdarzyć się, że wybrany kierunek nie spełnia naszych oczekiwań. Na szczęście kierunek studiów można zmienić.

Jak zmienić kierunek studiów

Jeśli podejmujemy decyzję o zmianie kierunku, najpierw należy znaleźć inny - najlepiej podobny do aktualnego. Wybranie kierunku zupełnie przeciwnego do dotychczasowego może być bardzo problematyczne. Na każdej uczelni obowiązuje regulamin, który zawiera kwestię zmiany kierunku studiów.

Na większości uczelni wyższych procedurę zmiany kierunku otwiera złożenie odpowiedniego pisma do dziekana. Na niektórych uczelnia zmiana kierunku wiąże się z zaliczeniem wszystkich zajęć w danym semestrze. Bardzo często uczelnie dopuszczają zmianę kierunku tylko takim studentom, którzy osiągną określoną średnią. Te elementy są jednak mało istotne w porównani z najistotniejszym kryterium zmiany kierunku ? różnice programowe.

Co jest nieuniknione

Zmieniając kierunek studiów należy nastawić się na nadrabianie przedmiotów, których do tej pory się nie uczyłeś. W zależności od uczelni liczba przedmiotów z różnic programowych jest różna. Nadrabianie ich jest konieczne by nie utracić roku, którego już wypracowaliśmy na uczelni. Niemniej jednak każda uczelnia wyższa ma swoje zasady zmiany kierunku określone w regulaminie, z którymi należy się zapoznać.

Jak zmienić uczelnię

Zmiana uczelni jest dużo bardziej skomplikowana. Z pewnością konieczne będzie nadrobienie różnic programowych. Nie każda uczelnia jednak zgadza się na przepisywanie ocen z indeksu innej uczelni. W większości przypadków konieczne jest ponowne uczęszczanie na te same zajęcia. W związku ze zmianą uczelni najlepiej osobiście wybrać się do dziekanatu, ponieważ nie wszystkie etapy zmiany placówki są określone w uczelnianych regulaminach.

Jeśli studiowanie na danym kierunku nie przynosi satysfakcji i poczucia samorealizacji to być może dobrym pomysłem będzie właśnie zmiana szkoły. Im wcześniej podejmiemy taką decyzję tym lepiej dla nas. Rocznie tysiące studentów zmieniają swoje kierunki studiów, bowiem odpowiedni kierunek studiów to klucz do naszego życia zawodowego.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.uth.edu.pl.