Rzeszów

11 września 2014 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oficjalnie uruchomiona zostanie jedna z największych w Polsce instalacji ogniw fotowoltaicznych oraz pomp głębinowych. W ramach projektu dofinansowanego z funduszy europejskich na parkingu uczelni powstały również pierwsze w Rzeszowie stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycja pozwoli uczelni znacznie obniżyć wydatki na utrzymanie budynków.

Rozwiązania, które zastosowane zostały w Wyższej Szkole Prawa i Administracji bazują na dwóch odnawialnych źródłach energii. Pierwsze to ciepło pozyskiwane z głębokości ponad 120 metrów. Drugie to przetwarzanie energii pozyskanej ze słońca na prąd niskiego napięcia. Łącznie ogniwa fotowoltaiczne w WSPiA zajmują teraz powierzchnię około 1200 m2.

Najważniejszą częścią inwestycji w WSPiA jest innowacyjna instalacja ogniw fotowoltaicznych. Jest prawie 40 tzw. Car Portów, które zbudowane zostały na parkingu głównym uczelni. Car Porty to specjalne zadaszenia, na których zamontowano nowoczesne panele fotowoltaiczne o powierzchni około 840 m2. Dzięki temu instalacja pozwala na pozyskanie ?ze słońca? energii elektrycznej o mocy około 170 kW.

W ramach tej inwestycji na parkingi Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie powstały również pierwsze w Rzeszowie i jedne z niewielu na Podkarpaciu stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Stanowiska wyposażone są w gniazda typu TESLA i MELEX i pozwalają na jednoczesne ładowanie 4 samochodów.

Drugą część innowacyjnej inwestycji Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie stanowi system pomp ciepła. Dzięki temu istniejący system pomp został zmodyfikowany i wyposażony w system pasywno-aktywnego chłodzenia sal wykładowych w budynku ?Collegium Administrativum? WSPiA. Dodatkowo ciepło odpadowe z klimatyzacji będzie wykorzystywane do regeneracji dolnego źródła pompy ciepła. Nowa instalacja pozwoli zminimalizować koszty chłodzenia dużej Auli, Sali konferencyjnej oraz czterech dużych sal wykładowych.

Opłacalna inwestycja

Rozbudowany system pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych przyniesie WSPiA w Rzeszowie wiele korzyści. Przede wszystkim wpłynie jednak na redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Najważniejszy aspekt to jednak obniżenie zapotrzebowania uczelni na moc z sieci energetycznej oraz miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu uczelnia znacznie obniży koszty utrzymania swoich budynków w Rzeszowie.

Projekt ?Rozbudowy infrastruktury energetycznej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w oparciu o odnawialne źródła energii? warty jest prawie 7 mln zł. 85% tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Pierwsi w regionie

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji jako pierwsza uczelnia w regionie zdecydowała się zainwestować w odnawialne źródła energii. W rzeszowskim kampusie WSPiA już w 2011 roku uruchomiona została jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie innowacyjną instalację ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. Pozwoliło to uczelni ograniczyć o około 10 proc. zużycie ciepła i prądu pozyskiwanego z sieci miejskiej. W kampusie WSPiA w Rzeszowie wykonana została instalacja systemu ogniw fotowoltaicznych o powierzchni 200 m2. Pozyskany w ten sposób prąd wykorzystany został do oświetlenia budynku i zasilania systemu klimatyzacji. Na terenie kampusu wykonano również 30 odwiertów o głębokość 125 metrów. Zamontowano w nich specjalistyczne sondy połączone z pompą pozwalającą na pobieranie ciepła z gruntu.

Oficjalne uruchomienie instalacji ogniw fotowoltaicznych w WSPiA odbędzie się w najbliższy czwartek 11 września 2014 r. o godzinie 11:00. W rzeszowskim Kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji przedstawiony zostanie sposób działania instalacji oraz stacji do ładowania samochodów elektrycznych. W otwarciu oprócz władz Uczelni uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele firm, które zrealizowały projekt.