Z życia wzięte

Kiedyś pościel od razu po wstaniu z łóżka chowaliśmy. Kołdry i poduszki wkładało się do tapczanu lub wersalki. Teraz jednak sypialnia to przede wszystkim wygoda. Żyjemy na większych, bardziej komfortowych powierzchniach i możemy pozwolić sobie na prawdziwe sypialne łóżko, które jest nie tylko miejscem do spania, ale też ozdobą. Pościel przykrywamy więc specjalnie do tego uszytymi narzutami. Bez względu na materiał i kolor, zawsze lepiej prezentują się niż zwykłe koce, które mają raczej inne przeznaczenie.

Z pewnością narzuta nie powinna być przypadkowa. Jej kolor, wzór i faktura materiału powinna współgrać  z otoczeniem. Jednak może także być elementem wystroju, który bardzo się odznacza i  nadaje wnętrzu charakteru. Jeśli chcemy dodać sypialni odrobinę luksusu, wtedy najlepszym wyborem będzie satynowa narzuta. Wszelkie gładkie i połyskliwe tkaniny nadadzą wnętrzu  elegancji oraz wyrazistości. Z kolei jeśli chcemy sypialnię przytulną, można zdecydować się na narzutę futrzaną. Wtedy nie potrzebne są inne wyraziste dodatki do pokoju. Takie tkaniny nie są jednak polecane do pokoju dziecięcego. Nie są bowiem odpowiednio wytrzymałe i trudno jest je utrzymać w czystości. Jeśli na tym nam zależy bardziej,  warto się zdecydować na narzuty z tkanin takich jak akryl czy poliester. Posiadają one szereg cech, które przemawiają za używaniem ich do szycia narzut. Oprócz wytrzymałości, materiały te dobrze się układają, a także nie trzeba ich prasować, nie mechacą się oraz nie niszczy ich pranie. Dla osób wolących bardziej naturalne tkaniny, poleca się narzuty wełniane, lniane lub bawełniane. Takie jednak są mniej przyjazne częstemu praniu i prasowaniu.

Nie za mała, nie za duża

Przy wyborze narzuty na łóżko lub tkaniny do jej uszycia warto zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Powinna być przede wszystkim odpowiednio duża, tak by przykrywała całe łóżko, nawet po samą podłogę. Ważne jest więc zdjęcie wymiarów z łóżka przed zakupem. Taką narzutę można bowiem jednym ruchem założyć na łóżko, co jest bardzo ważne przy porannym pośpiechu. Można także kupić narzutę, którą założymy pod materac. Jeśli mamy ładną ramę łóżka, warto wybrać takie rozwiązanie. Wtedy z kolei należy odpowiednio zmierzyć materac.

Patchworkowy trend zza oceanu

Niezwykle popularne na całym świecie stały się narzuty robione techniką patchworkową. Jest to sposób szycia, polegający na łączeniu ze sobą  małych kawałków materiału. W USA oraz krajach skandynawskich patchwork jest wręcz sztuką, która ma swoje różne odmiany i różne techniki. Najczęściej szyje się patchworkowe narzuty, koce, pledy i poduszki, ale także coraz więcej elementów wyposażenia domu. Istnieje wiele firm, które z pasją oddają się sztuce patchworkowania, jak na przykład sklep online patchworkhouse, który w swojej ofercie posiada piękne narzuty szyte tą techniką.