Rzeszów

Ponad 200 uczniów z Czech, Słowacji, Białorusi i Polski wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Dla Młodych Programistów Beltie 2014, który 6 i 7 czerwca odbył się w WSIiZ. Reprezentant z Rzeszowa, Szymon Paja z SP nr 8, zajął w swojej kategorii wiekowej świetne 24 miejsce na 70 zawodników.

- Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jesteśmy bardzo zadowoleni! Szymon zajął świetne miejsce jako najmłodszy zawodnik w swojej kategorii. Wyprzedził nawet finalistę z Polski. Rozwiązał 5 na 8 zadań. Wszystkie udało się rozwiązać tylko części gimnazjalistów i licealistów. W przyszłym roku planuje wygrać razem z bratem bliźniakiem Tomkiem ? podsumowuje dr inż. Wiesław Paja z WSIiZ, ojciec Szymona.

Jan Koska i Tomas Vesely, Viastimil Netusil z Czech i Martin Melicher ze Słowacji to zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych. Najlepszym reprezentantem Polski w kategorii wiekowej A (klasy 1-3) jest Mikołaj Bednarczyk z Sochaczewa. W kategorii B (klasy 4-6) najlepiej z Polaków wypadł Jakub Szmurło z Krakowa, a wśród gimnazjalistów Krzysztof Cisło z Mielca. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszy Polak to Jakub Celuch z Iłży.

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody m.in.: laptopy, drukarki, konsole do gier i książki. Ufundowały je firmy: e-service, COMEX, MicroRes , Centrum Egzaminacyjne ECDL, BLACK CAT oraz Wyższa Szkoła Informatyki I Zarządzania w Rzeszowie, a także Klaster IT, GOODRAM oraz Wydawnictwo Helion.

Uroczyste otwarcie konkursu odbyło się 6 czerwca w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ. ? To wielki zaszczyt, że konkurs organizujemy z tak znakomitą uczelnią, która w dziedzinie informatyki jest liderem w Polsce ? powiedział Bohumir Soukup, organizator konkursu, twórca programu Baltie, jeden z najlepszych programistów na świecie wg Newsweeka.

- Konkurs polegał na pisaniu programów. Młodzi uczestnicy rozwiązywali zadania programistyczne używając języka Baltie. Jest to program komputerowy stworzony przez Bohumira Soukupa z Czech do nauki programowania od najmłodszych lat. Wiele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych za jego pomocą uczy młodzież programowania ? wyjaśnia Lucjan Hajder, Dyrektor ds. Informatyki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Środowiska programistyczne stworzone dla najmłodszych pozwalają na programowanie wizualne. Zamiast pisania poleceń program układa się z elementów przypominających klocki czy puzzle?i. Programowanie nie wymaga zaawansowanej wiedzy matematycznej, jest podobne do gry komputerowej. Uczniowie mogą swobodnie eksperymentować i od razu oglądać rezultaty zmian, jakich dokonali, dlatego bardzo lubią takie zajęcia.

- Współorganizując konkurs, WSIiZ wspiera naukę programowania od najmłodszych lat. W niedalekiej przyszłości będzie to wymóg obowiązujący na rynku pracy. Baltie uczy młodzież nie tylko programowania, ale też logicznego myślenia, rozwiązywania problemów ? tłumaczy Lucjan Hajder.

Oprócz zmagań konkursowych, młodzi programiści wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez WSIiZ. Uczyli się m.in., jak tworzyć gry komputerowe, poznawali podstawy modelowania 3D, zapoznawali się z technikami obróbki fotograficznej i filmowej. WSIiZ przygotowała też wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie min izoo i alpakarni w Centrum Turystyki i Rekreacji w Kielnarowej.

Konkurs, który wyłania najzdolniejszych programistów, uznawany jest przez wiele organizacji, w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, za jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych z dziedziny informatyki, skierowanych do młodzieży. 
Honorowy patronat nad konkursem objął Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Urząd Marszałkowski.