USG ginekologiczne to jedno z podstawowych badań narządów rodnych kobiety. Za jego pomocą można dokładnie ocenić stan jajników, jajowodów i macicy, co ma szczególne znaczenie w diagnostyce niepłodności, nowotworów oraz innych zaburzeń czy schorzeń. Badanie USG ginekologiczne jest też bardzo istotne u pacjentek w ciąży, które muszą je wykonać do kilku razy. Ultrasonografię przeprowadza się zarówno kontrolnie, jak i profilaktycznie.

Jeszcze stosunkowo niedawno nie mówiło się tyle i nie pisało o problemach z rozwojem mowy u dzieci. Tymczasem kłopotów na tym tle jest sporo i świadomość problemu rośnie od 20-30 lat. Coraz więcej lekarzy zwraca uwagę na to, że jeśli dziecko między 2. a 3. rokiem życia nie zaczyna swobodnie składać choć prostych zdań, aby werbalnie komunikować się z otoczeniem, to należy je zdiagnozować pod tym kątem. Zazwyczaj dziecko w pierwszej kolejności trafia wtedy do logopedy.

Zła dieta, palenie papierosów, brak ruchu, stres to czynniki przyczyniające się do problemów kardiologicznych, które w obecnych czasach są prawdziwą plagą. Według danych raportu Umieralność w 2021 roku przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny aż 35% zgonów w Polsce spowodowanych było chorobami układu krążenia. Coraz młodsze osoby cierpią z powodu dolegliwości związanych z sercem. Czy można zminimalizować ryzyko wystąpienia schorzeń sercowych i w jaki sposób zadbać o odpowiednią profilaktykę, by jak najdłużej cieszyć się witalnością?

Udrożnienie dróg oddechowych odgrywa istotną rolę w postępowaniu z pacjentem. Jeśli medyk uprzednio nie zapewni ich drożności, nie można przejść do dalszych czynności ratowniczych. Może on to zrobić bezprzyrządowo lub z użyciem pewnych narzędzi. Rurka krtaniowa to przyrząd, który służy podtrzymywaniu drożności dróg oddechowych, tym samym pomagając w ratowaniu ludzkiego życia. Dowiedz się więcej o tym medycznym wyrobie.

Więcej artykułów…