Wirus SARS-CoV-2 pojawił się niemal 2 lata temu, zmieniając życie większości z nas. Wiele badań wykazało, że COVID-19 nie tylko powoduje poważne zaburzenia podczas samej infekcji, ale pozostawia po sobie ślad na wiele miesięcy po chorobie. Tak zwany long-COVID oraz post COVID syndrom to zespół objawów, które pojawiają się po przejściu infekcji nawet bezobjawowo. Czym się charakteryzuje long-COVID i post COVID oraz jak z nimi walczyć?

Pandemia SARS-CoV-2 to niezwykle trudny czas nie tylko w życiu Polaków, ale ludzi żyjących niemal na całym świecie. Wiele osób musiało się zmagać z ciężką chorobą lub w jej wyniku utraciła kogoś bliskiego. Inni tracili pracę i zamykali biznesy. Właśnie dlatego efekty społeczne i psychologiczne będą odczuwalne jeszcze długo, choć jest szansa na opanowanie wirusa. Jak zadbać o zdrowie psychiczne w trudnym czasie pandemii? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

Przyjmowanie antybiotyku to w pewnych sytuacjach konieczność, jednak należy pamiętać, że wyjaławia on florę bakteryjną jelit, ponieważ działa nie tylko na bakterie chorobotwórcze, ale także niestety na te dobroczynne. Jak zadbać o florę bakteryjną dziecka w trakcie i po antybiotykoterapii? Podpowiadamy.

Więcej artykułów…