Z życia wzięte

W popularnym powiedzeniu, że okno jest wizytówką naszego domu czy mieszkania nie ma cienia przesady. Dotyczy to zarówno efektu zewnętrznego, jak i wizerunku okna jako dopełnienia całości wystroju wewnątrz pomieszczenia. Pięknie urządzone, zadbane okno podkreśli ogólny wygląd i charakter salonu, kuchni, czy pokoju dziecięcego.

Funkcje i rodzaje rolet

Do zasadniczych elementów wykorzystywanych w odniesieniu do okien należą wszelkiego rodzaju osłony zabezpieczające z jednej strony domowników przed nadmiernym nasłonecznieniem, z drugiej gwarantujące im oczekiwany poziom prywatności. Funkcje tego rodzaju pełnią i firany, i zasłony, żaluzje i rolety, jednak niekiedy, tak jak ma to miejsce w przypadku rolet antywłamaniowych, pojawiają się jeszcze dodatkowe zastosowania.

W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się żaluzje oraz rolety, których szeroki wybór daje ogromne możliwości w zakresie aranżacji. Jeśli chodzi o rolety, jest tak wiele ich rodzajów ? wewnętrzne i zewnętrzne, dzień - noc, rzymskie, austriackie, weneckie, czy wreszcie rolety antywłamaniowe, że z powodzeniem nawet najbardziej wymagająca osoba znajdzie coś, co odpowiada jej oczekiwaniom i dzięki czemu okno będzie estetycznie wyglądało i spełniało swoje zadania.

Czemu służą rolety zewnętrzne?

Zamontowanie rolet zewnętrznych to znakomity sposób na zminimalizowanie strat ciepła, pełnią one bowiem rolę swoistej bariery termicznej, która zimą zapobiega ucieczce ogrzanego powietrza, latem zaś chroni przed gorącem z zewnątrz. Ponadto tego typu osłony stanowią również ochronę akustyczną oraz zapobiegają nadmiernemu zabrudzeniu szyb, nie wspominając już o zabezpieczeniu mieszkańców przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów.

Oprócz wymienionych zalet rolet zewnętrznych, ich odmiana, czyli rolety antywłamaniowe, posiadają jeszcze inną bardzo ważną cechę, chronią bowiem przed intruzami i złodziejami. Charakteryzują się specyficzną konstrukcją i wykonane są ze specjalnych materiałów, aby skutecznie zapewnić mieszkańcom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Temu służą również, oprócz standardowych rozwiązań, dodatkowo montowane urządzenia alarmowe.

Montaż rolet antywłamaniowych

Rolety antywłamaniowe produkowane są z mocniejszych i bardziej odpornych materiałów niż normalne rolety, inaczej wykonuje się tak zwane pancerze czy prowadnice, stosuje dodatkowe wzmocnienia listwy dolnej, blokady, wieszaki zabezpieczające. Również wzmocniona konstrukcja kurtyny uniemożliwia jej sforsowanie. Warto także pamiętać, że tego rodzaju solidna roleta antywłamaniowa stanowi swego rodzaju barierę psychologiczną, włamywacz ma bowiem, słuszne zresztą, wrażenie trudniejszej do pokonania niż w przypadku zwykłego okna przeszkody.

Jeśli chodzi o montaż rolet antywłamaniowych, to wykonuje się go na przykład w systemie tradycyjnym, to znaczy mocując bezpośrednio na elewacji lub oknie. Inną metodą, wymagającą jednak uwzględnienia już na etapie budowy, jest zainstalowanie skrzynek montowanych pod nadprożem. Obecnie stosuje się często instalację podtynkową, która jest możliwa do wykonania bez skomplikowanych przeróbek konstrukcyjnych.

Źródło: artykuł powstał we współpracy z firmą RolSun