Z życia wzięte

Jak promować dumę narodową Polaków?

Czy jesteśmy dumni z Polski, z jej historii, dokonań, z tego, co jest obecnie? Czym jest duma narodowa Polaków i w jaki sposób ją promować? Polska z całą pewnością jest narodem dumnym i zawsze była. Ma wiele do zaoferowania zarówno swoim obywatelom jak i wszystkim, którzy pragną ten piękny kraj odwiedzić. Jak się okazuje, bardzo wielu ludzi (w tym młodych ludzi!) jest dumnych ze swojego kraju i nie wstydzi się przyznać tego otwarcie.

 

Młode pokolenie jest świadome wartości swego kraju!

 

Więcej młodych ludzi niż nam się wydaje, ceni swój kraj, szanuje go, jego historię i tradycję. Coraz to więcej młodych Polaków ma świadomość tego, jak ważne jest kultywowanie tradycji, rozbudzanie tożsamości narodowej. Polacy cenią polskie wartości poparte wiekami tradycji, są dumni z Polski.

 

Czym jest duma narodowa?

 

Człowiek dumny to taki człowiek, który ma świadomość własnej wartości i poczucie godności. A zatem człowiek dumny z czegoś, w tym przypadku z własnego kraju, to człowiek, który dostrzega ogromną wartość swojej ojczyzny, jej zalety, nie wstydzi się powiedzieć, że jest obywatelem takiego czy innego kraju. Ilu jest obywateli, tyle może być powodów do dumy.

 

Źle pojęta duma?

 

Często można usłyszeć zarzut, iż Polacy dumni są nie tyle ze spektakularnych zwycięstw i osiągnięć (a przecież było ich sporo ? choćby wspaniała husaria czy pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja), co ze... spektakularnych porażek! Można nawet usłyszeć oskarżenia, iż Polacy uwielbiają wręcz cierpieć, nadal zmagają się z ?piętnem Mickiewicza? i typowo mesjanistyczną wizją Polski jako ?Chrystusa narodów?. Polski ?tradycyjny? patriotyzm zaś często postrzegany jest jako składanie ofiary na ?ołtarzu Polski?.

 

Zwolennicy takiej teorii jako jeden z lepszych przykładów podają przykład Powstania Warszawskiego. Jak wiadomo, wystąpienie to poniosło klęskę, Warszawa została zniszczona, zginęło co najmniej 150 tys. ludzi, w tym młodych ludzi, którzy mieli być przyszłością narodu. Krytycy Powstania Warszawskiego uważają, iż było ono zupełnie nieuzasadnione, są i tacy, którzy mówią o nim jako o zbrodni przeciw Polsce.

 

Zwolennicy powstania uważają jednak, iż taki właśnie zryw narodowy itak był nieunikniony w ówczesnych warunkach i atmosferze jaka panowała w Warszawie. Gdyby jednak był zupełnie niezorganizowany, mogłoby zginąć jeszcze więcej ludzi, a kontrolę nad powstaniem mogliby przejąć komuniści. Mieszkańcy mieli tak naprawdę dwa wyjścia ? spróbować walczyć o wolność lub bez walki oddać się w ręce wroga, gdzie i tak trafiliby na przymusowe roboty i zostaliby wymordowani. Dzięki powstaniu Polska urosła w ?moralną siłę?, Polacy zaskoczyli okupanta, pokazali, że nie są bierni, mają swoją dumę i nie są tak łatwym celem, jak przeciwnikowi mogło się wydawać. Młodzi Polacy mogą zatem być dumni z tych, którzy w Powstaniu Warszawskim walczyli i ginęli za ojczyznę.

 

Z czego dumni są Polacy?

Powodów do dumy jest bardzo wiele i na różne sposoby można Polskę promować. Dumą napawa Polaków postawa patriotyczna swoich rodaków i przywiązanie do tradycji ? znacznie większe, niż w wielu innych krajach. Jest to powód do dumy, bo świadczy o silnej tożsamości narodowej i jedności narodu. Polacy dumni są także ze swojej gościnności, osiągnięć sportowych, naukowych. Obecnie Polska promowana jest w świecie jako miejsce posiadające wspaniałe warunki turystyczne, bogatą kulturę i historię. Promocja ta jest skuteczna, bowiem coraz to więcej zagranicznych turystów przybywa do Polski, aby odkryć jej piękno.

 

Akcja Patriotyczna HUSARIA - w Rzeszowie

 

Już 16.04.2015 w Rzeszowie odbędzie sie akcja promująca wartości patriotyczne. Na wydarzenie można zapisać się przez facebook.

 

Możesz zbudować największy znak Polski Walczącej w Twoim mieście. Dołącz do projektu husarmia i pomóż w odbudowie dawnych wartości.

 

Więcej o projekcie na: www.husarmia.pl