Czy wiesz, że...

Od pomysłu własnego biznesu do realizacji marzeń i założenia wymarzonej własnej firmy teoretycznie jest bardzo blisko. Sam proces zakładania działalności gospodarczej w ostatnich latach została bardzo uproszczony. Jednak wielu przyszłych przedsiębiorców boryka się z największym problemem jakim jest pozyskanie środków na rozpoczęcie działalności.

Istnieje kilka tzw. źródeł finansowania. Najprostszym sposobem i obarczonym najmniejszym ryzykiem jest posiadanie własnych środków finansowych. Jedyne ryzyko jakie ponosimy mając własne środki to ich utrata w razie niepowodzenia przedsięwzięcia.

Kolejną formą finansowania rozpoczęcia działalności gospodarczej jest zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Ta forma finansowania obarczona jest jednak większym ryzykiem - oczywiście tylko w razie niepowodzenia - gdyż możemy pozostać ze zobowiązaniami które trzeba będzie wcześniej czy później spłacić. Niestety otrzymanie kredytu bez odpowiedniej historii kredytowej może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe i będziemy zmuszeni w takiej sytuacji prosić kogoś o poręczenie takiego kredytu - co może sprawić nie lada problem w dzisiejszych czasach.

Następnym sposobem na środki finansowe dla własnej firmy są dotacje i konkursy. Jest to chyba najlepszy sposób na rozpoczęcie własnej działalności, lecz nie jest tak prosty i szybki jak zainwestowanie własnych środków czy nawet wzięcie kredytu. Aby otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności trzeba przede wszystkim mieć pomysł i znalezienie odpowiedniego programu. Następnym krokiem jest sporządzenie odpowiedniego biznes planu oraz zbadania rynku. Kolejnym krokiem jest sporządzenie wniosku i złożenie go w odpowiedniej instytucji no i oczekiwanie na rozpatrzenie. Po pozytywnym rozpatrzeniu i zaakceptowaniu naszego wniosku pozostaje tylko czekać na przelanie środków i rozpoczęcie działalności.

Jeśli zainteresował Cię temat, to na tej stronie dowiesz się jak założyć firmę.