Zdrowie

Wypadanie włosów dotyczy coraz większej liczby osób. Kiedyś nadmierne wypadanie włosów dotyczyło głównie osób w podeszłym wieku, dziś dotyka nawet osoby bardzo młode. Pomimo dostępu do kosmetyków do włosów doskonałej jakości i pielęgnacyjnych zabiegów fryzjerskich, przybywa osób o przerzedzonych włosach. Jaka jest przyczyna nadmiernej utraty włosów? Tak naprawdę przyczyn jest wiele – dlatego warto poznać chociaż te najczęstsze, aby móc zapobiec wielu przypadkom przerzedzenia włosów, a nawet łysienia.

Zła dieta – czy to dlatego Twoje włosy wypadają?

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest źle zbilansowana dieta. Pomimo, iż staramy się odpowiednio komponować dietę, bardzo często codzienny jadłospis nie dostarcza wymaganych ilości witamin i minerałów. A jednym z pierwszych objawów niedoborów pokarmowych jest wypadanie włosów. Trudności w odpowiednim zbilansowaniu diety wynikają m. in. z przewagi w diecie żywności przetworzonej, stosowania leków ograniczających wchłanianie witamin i składników mineralnych, występowania chorób przewlekłych a także zwiększonego zapotrzebowania na witaminy. To ostatnie wynika chociażby z narażenia na stres, zanieczyszczenia środowiska, zaburzeń wchłaniania.

Włosy reagują na niedobór wielu składników diety, zwłaszcza na zbyt niską podaż białka i kwasów omega 3, a także mikroelementów:

- witaminy D, która reguluje przebieg cyklu życiowego włosa

- witaminy C niezbędnej w procesie syntezy kolagenu

- witamin A i E neutralizujących wolne rodniki

- minerałów: magnezu, żelaza, cynku, selenu, krzemu, miedzi czy wapnia

Aby wyeliminować taka przyczynę wypadania włosów, warto zadbać o włączenie do diety produktów o dużej gęstości odżywczej, takich jak zielone liście warzyw, orzechy, ryby, kiełki i otręby czy pestki dyni, nasiona słonecznika. Ponadto warto regularnie stosować suplementy diety wzmacniające włosy. To najprostszy sposób na uzupełnienie diety zwłaszcza w te pierwiastki, których trudno dostarczyć z naturalnymi źródłami. Mowa chociażby o selenie i cynku, a także biotynie. Te związki znajdziesz w suplemencie diety marki Cheers – Hair Formula. Poza biotyną, cynkiem i selenem Hair Formula zawiera ekstrakty roślinne doskonale wzmacniające macierz włosa i mieszki włosowe – wyciąg ze skrzypu polnego, bambusa oraz palmy sabałowej. Dzięki formule clean label, czyli wolnej od syntetycznych dodatków związki aktywne zawarte w Hair Formula wyróżniają się doskonałą przyswajalnością, a suplementacja może ograniczyć wypadanie włosów oraz przyspieszyć tempo ich wzrostu.

Więcej o przyczynach wypadania włosów - https://cheers.com.pl/wiedza/przyczyny-wypadania-wlosow/

Stres, hormony… a może stan zapalny?

Nie od dziś wiadomo, że jednym z czynników generujących wypadanie włosów jest stres. Mowa zarówno o stresie działającym przewlekle, jak i nagłym stresie. Włosy mogą wypadać stopniowo, zdarzają się także przypadki niemal natychmiastowej utraty włosów. Inne przyczyny wypadania włosów to zaburzenia hormonalne. Dotyczą one zarówno mężczyzn, jak i kobiet. U osób obojga płci coraz częściej diagnozowane jest łysienie androgenowe, czyli utrata włosów spowodowana nadmiarem męskich hormonów płciowych. Ponadto u kobiet bardzo często występuje wypadanie włosów w ciąży, a ściślej – łysienie poporodowe. Zmiany hormonalne towarzyszące ciąży i porodowi prowadzą do przejściowego wypadania włosów, które rozpoczyna się około 3 miesięcy po porodzie i samoistnie ustępuje po upływie około roku.

Dowiedz się więcej o łysieniu androgenowym.

Rzadsze przyczyny wypadania włosów to choroby autoimmunologiczne, stany zapalne, infekcje. Takie choroby ogólnoustrojowe najczęściej prowadzą do odwracalnego wypadania włosów, a ich wyleczenie prowadzi do zahamowania łysienia, a następnie stopniowego odrastania włosów.

Bez względu na to, czy dotyczy Cię wypadanie włosów w ciąży, związane ze stresem a może niektórymi schorzeniami – zawsze warto wzmocnić wypadające włosy odpowiednią dietą i suplementacją, a także stosowaniem naturalnych kosmetyków odpowiadających potrzebom naszych włosów. Takie uzupełnienie każdej terapii łysienia usprawni powrót fryzury do dawnej świetności.

Autor: Joanna Łysak / CHEERS