Zdrowie

Marihuana medyczna ma szereg właściwości terapeutycznych. Między innymi leczy się nią bóle związane ze stwardnieniem rozsianym oraz padaczkę. Nie ma ona też nic wspólnego z marihuaną uznawaną za narkotyk. Przeczytaj jakie są właściwości leczniczej marihuany.

Marihuana lecznicza i marihuana szkodliwa

Istnieje wiele odmian marihuany, ale liczne badania dowiodły, że konopie (Cannabis sativa) mają wiele pozytywnych właściwości. Leczniczą marihuanę można podawać chorym, ale tylko i wyłącznie pod ścisłym nadzorem. W 1999 roku podczas dyskusji o leczniczych działaniach marihuany, Biały Dom stwierdził, że korzyści palenia marihuany są ograniczone przez jej toksyczne działanie. Oczywiście od tego momentu wykonano wiele badań, które potwierdziły lecznicze właściwości nasion marihuany. Już w latach 60-tych XX wieku odkryto wartościowe związki występujące w konopiach. Nazywa się je kanabinoidami, które mają działanie farmakologiczne. Oprócz tych związków nasiona marihuany posiadają także terpeny i flawonoidy mające nieoceniony wpływ na zdrowie.

Nasiona marihuany w walce o zdrowie

Jak już wspomniano marihuana zawiera związki nazywane kanabinoidami, które występują zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Nazywane są one CB1 i CB2. CB1 obecne są w wielu tkankach, w tym w centralnym i obwodowym układzie nerwowym. Ujawniają się one w zwojach podstawy, hipokampie, móżdżku i korze mózgowej. Znajdują się one także w jądrach, macicy, śródbłonku naczyniowym, gałkach ocznych, śledzionie, jelitach i adipocytach czyli komórkach magazynujących tłuszcze proste (trójglicerydy). Z kolei receptory CB2 zlokalizowane są głównie w tkankach obwodowych pełniących funkcje układu immunologicznego. One także występują w centralnym układzie nerwowym. Nasz układ kanabinoidowy uczestniczy w wielu funkcjach, między innymi jest odpowiedzialny za hamowanie odczucia bólu. Utrzymują one w organizmie stałe napięcie przeciwbólowe, a gdy ono spada, człowiek zaczyna odczuwać boleści. Stąd więc pozytywne stosowanie kanabinoidów do łagodzenia objawów bólowych. 

Jakie są lecznicze właściwości marihuany?

Nasiona marihuany mogą być pomocne podczas zwalczania chorób z autoagresji. Michael Backes w 2014 roku wydał książkę “Cannabis Pharmacy”, w której opisał wiele leczniczych zastosowań marihuany.  Ze względu na dużą zawartość receptorów kanabinoidowych w skórze, kuracja z zastosowaniem marihuany może okazać się bardzo pomocna dla osób cierpiących na schorzenia dermatologiczne takie jak egzema, łuszczyca, atopia. Poza tym olej z nasiona marihuany pozwala złagodzić dolegliwości astmatyczne, a to dzięki temu, że ma on właściwości rozszerzania oskrzelików. 

Choroby z autoagresji rozwijają się wtedy, kiedy układ immunologiczny atakuje własne tkanki. Badacze wykryli, że skoro receptory kanabinoidowe działają na układ odpornościowy, mogą one także łagodzić zniszczenia wywołane przez autoagresje. 

Poza tym nasiona marihuany (lub olej z nich) mogą być stosowane w chorobach wrzodowych, przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Wykryto, że marihuana podawana pacjentom cierpiącym na zaburzenia odżywiania poprawia apetyt i przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała. 

Warto wspomnieć, że spektakularne efekty osiągnięto podczas stosowania marihuany na padaczkę lekooporną. U młodocianego pacjenta ilość ataków zmniejszyła się nawet o 90 procent. Na tym jeszcze jednak nie koniec. Konopie są skuteczne w walce z chorobą Alzheimera, gdyż ograniczają liczbę blaszek beta-amyloidowych, które są przyczyną powstawania schorzenia. Ponadto marihuanę wykorzystuje się do leczenia cukrzycy (zapobiega wahaniom insuliny we krwi) oraz obniżenia zawartości cholesterolu we krwi. Marihuana łagodzi dolegliwości bólowe u pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane. A także jest pomocna chorym na jaskrę, gdyż obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pacjenci poddający się chemioterapii powinni także skorzystać z właściwości leczniczych marihuany - hamuje ona nudności i wymioty, a takżę wpływa na poprawę apetytu (co jest bardzo ważne podczas leczenia nowotworów, ale także podczas leczenia AIDS).