Zdrowie

USG ginekologiczne to jedno z podstawowych badań narządów rodnych kobiety. Za jego pomocą można dokładnie ocenić stan jajników, jajowodów i macicy, co ma szczególne znaczenie w diagnostyce niepłodności, nowotworów oraz innych zaburzeń czy schorzeń. Badanie USG ginekologiczne jest też bardzo istotne u pacjentek w ciąży, które muszą je wykonać do kilku razy. Ultrasonografię przeprowadza się zarówno kontrolnie, jak i profilaktycznie.

Wskazania do ginekologicznego USG

Ultrasonografia ginekologiczna polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia, zwanego ultrasonografem. Aparat ten wyposażony jest w odpowiednią sondę, która rozprowadza ultradźwięki w wybranym obszarze ciała oraz pozwala na zobrazowanie wewnętrznych tkanek i narządów. Badanie to bardzo często wykonuje się w przypadku podejrzenia niepłodności, problemów z nieregularnym miesiączkowaniem czy trudnościami z zajściem w ciążę. Ultrasonograf warto zastosować również przy niepokojących objawach, takich jak pozamiesiączkowe krwawienia z dróg rodnych czy nawracające i silne bóle podbrzusza.

Przygotowanie do badania ginekologicznego USG

Badanie USG ginekologiczne powinno być wykonywane u pacjentów w momencie, gdy ma ona opróżniony cały pęcherz moczowy. W przeciwnym razie występuje ryzyk odczuwania nieprzyjemnego ucisku, który wywołuje dyskomfort. Na etapie przygotowań zaleca się też zadbać o higienę. Badanie nie musi być wykonywane na czczo, dlatego przed jego wykonaniem można bez obaw spożywać posiłki. Ultrasonografia jest zazwyczaj przeprowadzana bezpośrednio w gabinecie ginekologicznym, jednak zależy to od wyposażenia danej placówki. Badanie USG da się wykonać w dowolnym dniu cyklu, również podczas występowania krwawień menstruacyjnych.

Przebieg badania ginekologicznego USG i jego cena

Sonda wykorzystywana do ginekologicznego USG wprowadzana jest bezpośrednio do pochwy i ma grubość około 1-2 cm. Z reguły nakłada się na nią odpowiednią osłonę z żelem, co niweluje ewentualny dyskomfort u pacjentki. Obraz sprawdzany przez lekarza uwidocznia się na specjalnym monitorze. Samo badanie jest praktycznie bezbolesne, nawet dla kobiet wykonujących je pierwszy raz. Kontrola tego typu trwa przeważnie od kilku do kilkunastu minut. Koszt ultrasonografii ginekologicznej zależy od indywidualnych ustaleń danej placówki prywatnej, na co wpływa m.in. standard wyposażenia czy sama renoma gabinetu. Cena badania utrzymuje się zazwyczaj w przedziale od 100 do 200 złotych. USG ginekologiczne można też przeprowadzić bezpłatnie, jednak wymaga wcześniejszego skierowania. Więcej na temat działania ultrasonografu przeczytasz w artykule: https://noraxmedical.pl/usg-jak-dziala-ultrasonograf/.