Z życia wzięte

Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które pozwala podnieść jakość powietrza w domu i jednocześnie zaoszczędzić. Z czego się składa?

Każdy system ma swoje części składowe. Nie inaczej jest w przypadku wentylacji mechanicznej. Rekuperatory, anemostaty czy wrzutnie to tylko niektóre z elementów składowych takiego systemu.

Anemostaty, czyli powietrze wchodzące i wychodzące

Żeby wymienić powietrze w pokoju, potrzebne są wloty i wyloty prowadzące do kanałów wentylacyjnych. Jeśli mają możliwość sterowania dostarczaną ilością powietrza, nazywamy je anemostatami wywiewnymi lub nawiewnymi. To początek drogi, którą musi przejść powietrze. Gdzieś dalej są rekuperatory i inne elementy systemu, jednak na początku muszą wystarczyć anemostaty.

Oprócz nich stosowane są także inne rozwiązania, jak na przykład okapy kuchenne. W ten sposób zanieczyszczone powietrze jest wyciągane z tego pomieszczenia. Ale uwaga: należy stosować tylko takie okapy, które mają filtr przeciwtłuszczowy.

Kanały wentylacyjne, czyli którędy pędzi powietrze

Gdy powietrze zostanie wessane przez anemostat, powinno płynąć dalej. Żeby rekuperatory miały co przetwarzać, konieczna jest więc instalacja kanałów wentylacyjnych. W zależności od skomplikowania instalacji różna jest ich liczba. Zwykle dzielą się na kanały główne oraz kanały odgałęźne. Od tego, ile powietrza przez nie przepływa, zależy ich średnica.

Ich konstrukcja powinna być przemyślana. Należy unikać gwałtownych załamań czy zakrętów. Najprościej prowadzić przewody na poddaszu, nieco trudniej na niższych kondygnacjach. Dobrze jest wykorzystywać kanały elastyczne, ponieważ te murowane mają tendencję do nieszczelności.

Centrala wentylacyjna, serce instalacji

Jeśli przewody są krwiobiegiem systemu, to rekuperatory znajdują się w jego sercu. Czym są te urządzenia? To swoisty kompresor, który wyciąga powietrze z mieszkania i pompuje do środka świeże. W ten sposób dba o to, żeby następowała jego ciągła wymiana. Odpowiednio skonstruowany rekuperator pozwala także przechwycić większość ciepła z powietrza.

Instalując rekuperatory należy brać pod uwagę ciężar urządzeń i wytwarzany przez nie hałas. Dobrze jest uwzględnić poziom odzysku ciepła i zużycie prądu. Warto przyjrzeć się temu, jakie są koszty i dostępność filtrów powietrza. Centrala powinna także być dopasowana do wielkości budynku, tak aby dała radę wtłoczyć i pobrać powietrze ze wszystkich pomieszczeń.

Wyrzutnia i czerpnia, czyli ogniwo zewnętrzne

Powietrze, które przejdzie przez rekuperatory, powinno trafić na zewnątrz. Jednocześnie do środka powinno zostać zassane świeże. Odpowiedzialne za ten proces są wyrzutnie i wrzutnie, czyli końcówki systemu kanałów wentylacyjnych. Bardo ważne jest ich usytuowanie, zwłaszcza względem sąsiednich budynków. Dlaczego?

Po pierwsze, ze względu na przepisy, które określają jakie są minimalne odległości od okien, drzwi i ścian. Po drugie, ze względu na komfort życia ? ustawić wrzutnię w pobliżu komina lub wyrzutni sąsiada to tak, jakby prosić się o brzydkie zapachy w domu. Warto też zwrócić uwagę na to, że wrzutnia może hałasować, dlatego powinna być montowana w oddaleniu od okien sypialni.

Źródło: artykuł powstał we współpracy z firmą Ekoterm