Czy wiesz, że...

Na całym świecie świadomość dbania o dobro pszczół wzrasta, tworzone są miejskie pasieki, a w akcje edukacyjne angażują się instytucje publiczne jak i osoby prywatne. Natomiast w Polsce coraz częstsze są akty bezmyślnego wytruwania całych wielomilionowych pasiek. Oprócz przestępstwa są to działania szkodzące całemu ekosystemowi.

W połowie czerwca, pod Wrocławiem, miał miejsce kolejny w Polsce tak skandaliczny incydent. Nieznani dotąd sprawcy wytruli kilkanaście milionów pszczół (kilkadziesiąt rodzin pszczelich), należących do bardzo doświadczonego pszczelarza Mirosława Forysia.

Naszą akcję rozpoczęliśmy półtora miesiąca temu, kiedy zgłosiła się do nas firma poruszona skalą incydentu ? postanowili sfinansować odtworzenie wytrutej pasieki. Skontaktowaliśmy się z jednym z najbardziej znanych pszczelarzy na Mazowszu - Panem Zbigniewem Durajczykiem (właścicielem Tęczowej Pasieki), który podjął się odtworzenia ponad miliona pszczół, kilkunastu rodzin pszczelich. 

Pomysłodawcami całej akcji są założyciele startup-u Freebee, Michał Niemczycki i Aymerica Monod-Gayraud. Akcję zakończoną sukcesem w dniu dzisiejszym sfinansowała firma Freebee.