Rzeszów

Wczoraj (24 lipca) na skwerze obok biurowca Elektromontażu została odsłonięta rzeźba autorstwa rzeszowskiego rzeźbiarza - Krzysztofa Brzuzana, przedstawiająca dwunastoletniego rzeszowskiego urwisa z procą.

Urwis jest symbolem pokolenia nastolatków z lat sześćdziesiątych XX wieku, którzy co prawda niejedną lampę z procy ustrzelili, ale rzeszowskim ulicom nadawali niepowtarzalny koloryt. Skwer, na którym stoi rzeźba to połączenie niedawnej historii i nowoczesności, reprezentowanej tu przez latarnię, której egzemplarz oświetla miedzy innymi podobny skwer w Amsterdamie.

Elektromontaż, który sfinansował budowę rzeźby rzeszowskiego urwisa, pod wodzą Pana Prezesa Mariana Burdy, znanego mecenasa kultury, od kilku już lat patronuje i aktywnie uczestniczy w organizacji wielu przedsięwzięć ubogacających pejzaż kulturalny naszego miasta. W siedzibie Zarządu Firmy, w Galerii XI piętro (celnie nazywanej ?Galerią na Najwyższym Poziomie?) prezentowane są, we współpracy z Podkarpackim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, interesujące wystawy.