13
Śr, Lis

Rzeszów

W Klubie Akademickim IQ WSIiZ odbyło się uroczyste zakończenie I edycji Rzeszowskiej Akademii Inspiracji, w której wzięło udział pond 70 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic. Rozpoczęły się zapisy na II edycję.

- W bezpłatnych warsztatach I edycji RAI, których fundatorem jest Bank Zachodni WBK i Santander Universidades wszystkie programy opracowane zostały z uwzględnieniem umiejętności, potrzeb i poziomu rozwoju dzieci i młodych ludzi w każdej grupie wiekowej ? podkreśla dr Anna Martens, dyrektor RAI zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Na zajęciach kursanci rozwijali m.in. kompetencje twórczego i analitycznego myślenia, postawy obywatelskie, pasje naukowe i badawcze, zdolności inicjatywności i przedsiębiorczości. A wszystko to w dobrze wyposażonych salach dydaktycznych i laboratoriach specjalistycznych WSIiZ, pod okiem kadry RAI złożonej z praktyków, mających duże doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi ? podsumowuje dr Andrzej Rozmus, prorektor WSIiZ.

Zajęcia na 6!

- Testowaliśmy treści i formy prowadzenia zajęć. Dzięki ewaluacji wiemy, w którą stronę podążać w kolejnej edycji - podsumowuje dr Anna Martens - Niemal jednogłośnie warsztaty zostały ocenione przez dzieci na ocenę 6. Padały przymiotniki jak: ?czadowo? i ?super?.

- Najlepsze były zajęcia z rozbrajania komputera! - mówi Maksymilian, uczestnik programu rozwoju pasji naukowych i odkrywczych.

Najmłodsi kursanci bardzo dobrze wspominają toczenie świec, wydobywanie zapachów z kwiatów i owoców, eksperymenty z ciekłym azotem, zajęcia cyrkowe i plastyczne. Gimnazjaliści podkreślają wartość zajęć  z komunikacji interpersonalnej, asertywności i podstaw krytycznego myślenie. Licealiści zaś bardzo pozytywnie oceniją warsztaty dziennikarskie, kognitywistyczne, z zakładania własnej firmy, negocjacji i grę symulacyjną.

- Zajęcia były super. Mieliśmy sztuczki cyrkowe, grę na bębnach, śpiewaliśmy, występowaliśmy na scenie, robiliśmy sami różne ciekawe przedmioty, np. piłeczki do żonglowania. Były też zadania matematyczne. Poznałam tutaj nowe koleżanki i kolegów. Bardzo bym chciała  zapisać się jeszcze raz na takie zajęcia ? mówi podekscytowana 8-letnia Diana z Rzeszowa.

Rozpoczęły się zapisy do II edycji

Rekrutacja do II edycji już trwa. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową. Zainteresowani powinni wysłać wiadomość na adres kontakt@rai.edu.pl, podając imię, nazwisko i wiek dziecka oraz wybrany program, a także telefon i adres e-mail do opiekuna. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji o programach na stronie www.rai.edu.pl

- Mamy już komplet uczestników do 1 i 2 programu dla uczniów z podstawówki. Przyjmujemy zapisy do programów dla liceum i gimnazjum ? informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

W zakończeniu wzięli udział kursanci, ich rodzice, wykładowcy, koordynatorzy i liderzy poszczególnych programów. Tuż po oficjalnej części odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mariusz Kornaka - przedstawiciela Banku Zachodniego WBK i grupy Santander Universidades, Prorektora WSIiZ dr. Andrzeja Rozmusa ? pomysłodawcy i inicjatora Akademii, dr Anny Martens ? dyrektora RAI, Łukasza Szymańskiego, przedstawiciela partnera technologicznego RAI ? firmy Ideo oraz regionalnych i lokalnych dziennikarzy.

Patronat nad RAI objął Prezydent Miasta Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. Patronat medialny sprawowały ?Perspektywy? i ?Polskie Radio Rzeszów?. Technologiczny patronat nad przedsięwzięciem objęła rzeszowska firma ?Ideo?, a patronat merytoryczny ?Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji?. Udział dzieci w zajęciach finansowany był z programu stypendialnego fundowanego przez Bank Zachodni WBK i Santander Universidades.