Rzeszów

W Klubie Akademickim IQ WSIiZ odbyło się uroczyste zakończenie I edycji Rzeszowskiej Akademii Inspiracji, w której wzięło udział pond 70 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic. Rozpoczęły się zapisy na II edycję.

- W bezpłatnych warsztatach I edycji RAI, których fundatorem jest Bank Zachodni WBK i Santander Universidades wszystkie programy opracowane zostały z uwzględnieniem umiejętności, potrzeb i poziomu rozwoju dzieci i młodych ludzi w każdej grupie wiekowej ? podkreśla dr Anna Martens, dyrektor RAI zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Na zajęciach kursanci rozwijali m.in. kompetencje twórczego i analitycznego myślenia, postawy obywatelskie, pasje naukowe i badawcze, zdolności inicjatywności i przedsiębiorczości. A wszystko to w dobrze wyposażonych salach dydaktycznych i laboratoriach specjalistycznych WSIiZ, pod okiem kadry RAI złożonej z praktyków, mających duże doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi ? podsumowuje dr Andrzej Rozmus, prorektor WSIiZ.

Zajęcia na 6!

- Testowaliśmy treści i formy prowadzenia zajęć. Dzięki ewaluacji wiemy, w którą stronę podążać w kolejnej edycji - podsumowuje dr Anna Martens - Niemal jednogłośnie warsztaty zostały ocenione przez dzieci na ocenę 6. Padały przymiotniki jak: ?czadowo? i ?super?.

- Najlepsze były zajęcia z rozbrajania komputera! - mówi Maksymilian, uczestnik programu rozwoju pasji naukowych i odkrywczych.

Najmłodsi kursanci bardzo dobrze wspominają toczenie świec, wydobywanie zapachów z kwiatów i owoców, eksperymenty z ciekłym azotem, zajęcia cyrkowe i plastyczne. Gimnazjaliści podkreślają wartość zajęć  z komunikacji interpersonalnej, asertywności i podstaw krytycznego myślenie. Licealiści zaś bardzo pozytywnie oceniją warsztaty dziennikarskie, kognitywistyczne, z zakładania własnej firmy, negocjacji i grę symulacyjną.

- Zajęcia były super. Mieliśmy sztuczki cyrkowe, grę na bębnach, śpiewaliśmy, występowaliśmy na scenie, robiliśmy sami różne ciekawe przedmioty, np. piłeczki do żonglowania. Były też zadania matematyczne. Poznałam tutaj nowe koleżanki i kolegów. Bardzo bym chciała  zapisać się jeszcze raz na takie zajęcia ? mówi podekscytowana 8-letnia Diana z Rzeszowa.

Rozpoczęły się zapisy do II edycji

Rekrutacja do II edycji już trwa. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową. Zainteresowani powinni wysłać wiadomość na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając imię, nazwisko i wiek dziecka oraz wybrany program, a także telefon i adres e-mail do opiekuna. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji o programach na stronie www.rai.edu.pl

- Mamy już komplet uczestników do 1 i 2 programu dla uczniów z podstawówki. Przyjmujemy zapisy do programów dla liceum i gimnazjum ? informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

W zakończeniu wzięli udział kursanci, ich rodzice, wykładowcy, koordynatorzy i liderzy poszczególnych programów. Tuż po oficjalnej części odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mariusz Kornaka - przedstawiciela Banku Zachodniego WBK i grupy Santander Universidades, Prorektora WSIiZ dr. Andrzeja Rozmusa ? pomysłodawcy i inicjatora Akademii, dr Anny Martens ? dyrektora RAI, Łukasza Szymańskiego, przedstawiciela partnera technologicznego RAI ? firmy Ideo oraz regionalnych i lokalnych dziennikarzy.

Patronat nad RAI objął Prezydent Miasta Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. Patronat medialny sprawowały ?Perspektywy? i ?Polskie Radio Rzeszów?. Technologiczny patronat nad przedsięwzięciem objęła rzeszowska firma ?Ideo?, a patronat merytoryczny ?Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji?. Udział dzieci w zajęciach finansowany był z programu stypendialnego fundowanego przez Bank Zachodni WBK i Santander Universidades.