Z życia wzięte

Zbliżają się wybory prezydenckie i coraz więcej osób szuka informacji o politykach, którzy kandydują na ten urząd. Pierwszym zarejestrowanym kandydatem na ten urząd jest obecny prezydent Bronisław Komorowski, który walczy o drugą kadencję.

Bronisław Komorowski urodził się 4 czerwca 1952 r. w Obornikach Śląskich koło Wrocławia w rodzinie inteligenckiej, jako syn Zygmunta Leona Komorowskiego oraz Jadwigi z Szalkowskich. Zygmunt Leon był profesorem - afrykanistą, socjologiem, antropologiem, dyplomatą, a także żołnierzem Armii Krajowej i Ludowego Wojska Polskiego, a także poetą. Nic więc dziwnego, że w rodzinie panowały silne tradycje ziemiańskie i niepodległościowe.

 

Wczesna działalność opozycyjna

W czasach licealnych mieszkał w Warszawie, gdzie ukończył XXIV LO im. Cypriana Norwida. W działalność opozycyjną Komorowski zaangażował się już jako licealista. Brał udział w manifestacjach i organizował je. Uczestniczył między innymi w wydarzeniach marcowych w 1968 r. W 1976 roku wziął udział w akcjach pomocy dla poszkodowanych robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz z Komitetem Obrony Robotników. Zajmował się także prasą podziemną, w której był dziennikarzem, drukarzem wydawcą i kolporterem. Przez wiele lat swojej działalności opozycyjnej był wielokrotnie aresztowany i represjonowany, w tym po raz pierwszy w grudniu 1971 r. W stanie wojennym był internowany.

 

Studia historyczne i praca w seminarium

Bronisław Komorowski studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił pracę magisterską. W 1977 r. pracował w Zespole Prasy PAX, a w 1980 r. rozpoczął pracę w Ośrodku Badań Społecznych NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze, którą zakończył w 1981 r. We wrześniu 1982 r. objął stanowisko redaktora w niezależnym podziemnym piśmie "ABC" (Adriatyk ? Bałtyk ? Morze Czarne). W czasie stanu wojennego rozpoczął wykładanie historii w niższym seminarium duchownym w Niepokalanowie. Pracę seminarium zakończył w 1989 r.

 

Działalność polityczna i państwowa po 1989 roku

W latach 1991 ? 2010 był posłem w Sejmie. Pracował w Komisji do spraw Polaków poza granicami kraju, w Komisji Obrony Narodowej, a później w Komisji Spraw Zagranicznych. W międzyczasie, w latach 1997 ? 2000 przewodniczył sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W latach 1989-1990 był także dyrektorem gabinetu Aleksandra Halla w Urzędzie Rady Ministrów, przez kolejne 3 lata był wiceministrem obrony narodowej do spraw wychowawczo-społecznych w rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Hanny Suchockiej. Następnie w latach 2000 - 2001 był ministrem Obrony Narodowej w rządzie Jerzego Buzka. W 2001 r. został członkiem Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz zastępcą przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W październiku 2005 roku wybrano Komorowskiego na wicemarszałka Sejmu V kadencji, a w listopadzie 2007 roku wybrano go na następną kadencję. Swój poselski mandat złożył w lipcu 2010 r., gdy został po raz pierwszy wybrany na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Działalność partyjna

Pierwszą partią polityczną, do której należał Komorowski była Unia Wolności. Pełnił w niej funkcję sekretarza generalnego. Następnie był wiceprzewodniczącym Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W 2001 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej, w której był przewodniczącym Regionu Mazowsze. W czerwcu 2006 r. został wiceprzewodniczącym PO. Dziś Komorowski nie jest już członkiem żadnej partii.

 

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej zginął prezydent Lech Kaczyński. Wtedy, zgodnie z przepisami Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, Komorowski jako Marszałek Sejmu RP przejął obowiązki Prezydenta RP. Sprawował tę funkcję do 8 lipca 2010 roku, kiedy w związku z wygranymi wyborami prezydenckimi 4 lipca 2010 r. zrezygnował ze stanowiska marszałka Sejmu. Przysięgę związaną z objęciem urzędu prezydenta złożył przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2010 r.

 

Wybory prezydenckie 10 maja 2015 r.

W maju 2015 r. odbędą się wybory prezydenckie w Polsce, w których na urząd głowy państwa kandyduje między innymi Bronisław Komorowski. Specjalnie przygotowana strona internetowa https://popieramkomorowskiego.pl/ pomoże Państwu lepiej poznać sylwetkę kandydata i jego priorytety.